logo transparend vojvodina uzivo

,

Subotica: Saveti za držanje domaćih životinja tokom leta

krava
SUBOTICA – Visoke temperature teško podnose i domaće životinje, a kako bismo im pomogli tokom letnjih dana stručnjaci savetuju da se obezbedi nesmetan pristup vodi, dovoljno hlada i odgovarajuća ventilacija, te hrana koja nije koncentrovana.

Voda koja je životinjama na raspolaganju kada god požele, te slobodan ulazak i izlazak iz objekata, jedan je od saveta za dobrobit životinja tokom vrelih dana. Stručna saradnica za stočarstvo u Poljoprivrednoj savetodavnoj i stručnoj službi, Branislava Pantelić podseća i da kod ispaše treba biti oprezan, te da životinje ne treba ostavljati na pašnjaku.

„Iako svi misle da je najbolje na pašnjaku, po ovoj velikoj vrućini, a pogotovo ako vidite da se sprema oluja, ne bih baš preporučila da se životinje ostave na pašnjaku i zbog ovih pražnjenja,osim ako postoje, a trebalo bi da postoje nadstrešnice. Na pašnjaku bismo isto tako morali da imamo pojila ili neke cisterne sa vodom.“

Vrućinu najteže podnosi živina, navodi sagovornica i dodaje da joj treba obezbediti zasenjen živinarnik, odgovarajuću ventilaciju, vodu, a po mogućnosti i hranjenje tokom noći. Toplotu zbog masnog tkiva teško podnose i svinje, koje doduše same znaju da se rashlade ukoliko imaju vode. Krave muzare usled  stresa od visokih temperatura daju manje mleka, jer manje i jedu, a zabluda je da im treba davati hladnu vodu, dodaje sagovornica.

„Temperatura vode treba da bude oko 14, 15 stepeni, isto kao i za čoveka. Ako popije ledenu vodu, tada će ono malo energije koje uzme ishranom iskoristiti prvo da zagreje vodu. Bilo bi poželjno da za krave muzare imate automatske pojilice i da im se omogući ishrana celog dana, a najviše noću.“

Pored toga što se savetuje hranjenje tokom noćnih časova, treba obratiti pažnju i na to kakvu hranu dajemo životinjama. Nije preporučljivo da se daje silaža, već što lakša ishrana, zelena hrana i seno. Ipak svi ovi saveti padaju u vodu kada je vlažnost vazduha preko pedeset odsto.

„Mnogi savremeni objekti imaju imaju prskalice koje pomažu u rashlađivanju, međutim kada je vlažnost vazduha tolika  možete da napravite problem kada je uključite. Najobičnije mreže za zasenjivanje može da pomogne ako se razapne između objekata, a svaki put kada imate vremena posadite jedno drvo.“

 

Pročitajte još:

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.