Subotica: Prve trudnoće u novom Centru za vantelesnu oplodnju! (FOTO)

SUBOTICA – Najlepša vest na samom početku nedelje, za građane Subotice, dolazi iz Opšte bolnice – prijavljene su prve trudnoće u Centru za vantelesnu oplodnju, a kod tri pacijentkinje istovremeno je urađen proces zamrzavanja embriona!

„Obzirom na važeće pravilo da se do prvih tridesetak pacijenata ne pravi statistika, ne možemo je zvanično navesti ni u ovom slučaju ali podatak da od 8 pacijentkinja kod kojih je uradjen transfer embriona imamo evidentirane dve trudnoće na osnovu dijagnostike rane trudnoce iz krvi, a kod 3 pacijentkinje zamrznute embrione, predstavlja veliki uspeh koji je obeležio početak rada Centra” kaže za portal Vojvodina uživo prim. dr med. sci. Aleksandar Radulović, načelnik Centra, subspecijalista steriliteta i fertiliteta i Upravnik službe za ginekologiju i akušerstvo u Opštoj bolnici.

Još prilikom otvaranja Centra, on je naveo da je ovo slika kako efikasno funkcioniše sistem na svim nivoima, jer je prepoznat problem i u skladu sa pronatalitetnom politikom Srbije, završen je i otvoren Centar.

Kada su nakon 13 godina čekanja, stvoreni svi uslovi za otvaranje VTO Centra, u čiju je izgradnju objekta i nabavku opreme izdvojeno ukupno oko 300.000 evra, misija je bila da Centar doprinese porastu broja porođaja od 4 do 6 procenata. Centar u Subotici svakako je jedan od najsavremenijih, uradjen po Evropskim standardima, i prostire se na 375 kvadrata. Zahvaljujući, takođe, dobroj saradnji grada Subotice i Kabineta ministra bez portfelja zaduženog za demografiju i populacionu politiku, 2020. godine nabavljena je i medicinska, laboratorijska i računarska oprema i nameštaj, u vrednosti od oko 5, 6 miliona dinara.

Nemerljivo je značajno da se parovima u ovom delu Srbije olakša postupak biomedicinski potpomognute oplodnje u situaciji kada nisu u mogućnosti da prirodnim putem dođu do potomstva, a neki podaci govore da je u Severnobačkom okrugu reč o čak 17 odsto ovakvih parova. Tačna brojka korisnika u Subotici se ne zna, kaže dr Radulović, zato što se mnogi pacijenti iz Subotice u privatnoj režiji u zemlji i inostranstvu podvrgnu postupku vantelesne oplodnje, ali je mišljenja da godišnje ovakav vid lečenja potraži do 100 parova iz Subotice i okoline.

Grad Subotica je pre nekoliko godina za adaptaciju prostora za vantelesnu oplodnju izdvojio oko 17,5 miliona dinara, a subotička lokalna samouprava godinama unapređuje mere koje se odnose na podršku porodici, kroz različite usluge ali i razvoj infrastrukture, kroz finansiranje četvrtog pokušaja vantelesne oplodnje za prvo dete, povećane starosne granice, finansiranje prvog pokušaja za drugo dete, jednokratne novčane pomoći trudnicama koja na godišnjem nivou u Budžetu iznosi blizu 30 miliona dinara, finansiranje troškove boravka u predškolskoj ustanovi za treće i četvrto dete i dr. Na ovaj način u Subotici žele da podstaknu buduće roditelje da se opredele za ovaj plemeniti poziv.

Subotica se, tako, pored kulturnih znamenitosti, festivala, gastronomije, turizma, konačno našla na mapi Evropskih gradova u kojima postoji VTO centar kao pomoć mnogim parovima.

„Centar je primer opredeljenosti za poboljšanje i unapređenje zdravstvenog sistema Srbije, ne samo nabavkom nove opreme, nego i uvođenjem nove tehnologije, unapređenjem lečenja i ukidanjem liste čekanja” kaže dr Radulović. Kako navodi, podrška sa svih nivoa vetar je u leđa jednom od najznačajnijih pitanja sa kojima se hvatamo u koštac.

Kako je za pojedinca prvi i najvažniji cilj u životu da dobije potomstvo, tako je i za državu rađanje novih života jedan od ključnih pravaca kojim treba da ide. „Ovakav postupak pokazuje nameru svih da se ulaže u rađanje novih života, u mladost i budućnost i ovoga grada ali pre svega Srbije” ističe dr Aleksandar Radulović.

Centar za vantelesnu oplodnju značajan je ne samo za Grad Suboticu i severnobački okrug, jer će korisnici usluga biti svi građani Srbije koji na ovaj način mogu da reše probleme neplodnosti i dođu do željene dece. Ovo je slika kako efikasno funkcioniše sistem i kako su i pokrajinska Vlada i lokalna samouprava ne samo prepoznali, nego i rešili jedan od gorućih problema, borbu sa padom nataliteta.

Nažalost, sve veći broj parova odlaže odluku o roditeljstvu nakon ženine 30 godine, odnosno za period kada kada plodnost značalno opada i spontano začeće je sve teže ostvariti. Zato je možda najznačajnija činjenica, iako je samo jedna u nizu nastojanja države da poveća natalitet i da svoj doprinos u rešavanju „bele kuge” odnosno negativnog prirodnog priraštaja, tendencija da se podstiču buduće majke da rađaju pre 30. godine, i pre nego zakorače u četvrtu deceniju.

Vantelesna oplodnja je od samog početka spadala u red najvećih životnih tajni, postala predmet brojnih osporavanja, skepticizma ali i opstrukcije. Ipak, treba znati da je više od pet miliona beba rođeno širom sveta ovom metodom. Uz sve to, statistika kaže da danas svaki šesti par na svetu ima problem sa neplodnošću, te je od 1997. godine SZO proglasila neplodnost bolešću. Sve su to razlozi zbog kojih je vantelesna oplodnja, unapređena naučnim i iskustvenim saznanjima, danas put kojim se sve češće ide u želji za potomstvom.

Na tom putu vrlo je važna međusobna saradnja i podrška. Punu podršku u svojim namerama oko rada Centra Radulović je dobio od imenovanog v.d. direktora Saše Dželebdžića, a dobru saradnju dr Radulović ističe i sa kolegama iz Valjeva koje, kaže, ima jedan od naših najorganizovanijih centara na nivou državnih bolnicа. „Oni, takođe, imaju Centar za vantelesnu oplodnju, i mnogo su nam pomogli u vezi orgnizacionog funkcionisanja Centra”.
Vođa stručnog tima tima i idejni tvorac Centra je prim. dr med. sci. Aleksandar Radulović, koji već 10 godina sarađuje sa jednom od najuspešnijih klinika za vantelesnu oplodnju u Budimpešti i skoro 2 godine sa Specijalnom bolnicom Genesis u Novom Sadu.

Visok procenat ostvarenih i kliničkih trudnoća postupkom vantelesne oplodnje u proteklom periodu ga svrstava u sam vrh onih koji se bave reproduktivnom medicinom i vantelesnom oplodnjom u Srbiji. Iako su u medijima uglavnom više zastupljene rođene trojke iz postupka vantelesne oplodnje, dr Radulović smatra da je nezaobilazni i možda najbitniji faktor koji utiče na rezultate – starost žena koja ima direktan uticaj na kvalitet i genetsku strukturu dobijenih jajnih ćelija i svakako visoko kvalitet rada stručnog embriologa.

„Zato bih, od mnogobrojnih trudnoća koje sam uspeo ostvariti putem vantelesne oplodnje i učestvovao u ličnoj sreći roditelja, izdvojio baš te trudnoće gde su žene bile bile preko 44 god sa umanjenom rezervom jajnika, i kojima su preporučivali donacije jajnih celija a koje su metodom vantelesne oplodnje, ostale trudne”.

Radulović sa velikim poštovanjem govori o svom stručnom timu. Biolog Alfred Kniewald je, kaže, vrhunski stručnjak, i sa suprugom Tatjanom, pionir je na polju reprodukcijske biologije. Pomogli su osnivanje više od 25 laboratorija za potpomognutu oplodnju širom sveta.

„Bili su u ekipi koja je pokrenula i vantelesnu i u Nemačkoj i u okolnim zemljama i edukovala njihove stručnjake, te je njegovo prisustvo vrlo značajno. U našem stručnom timu je i drugi embriolog, Katarina Mitrović, vrhunski mladi embriolog sa svim sertifikatima u Srbiji i u svetu.”
Svo troje napominju da su imali sreću da u pravo vreme budu na pravom mestu sa pravim ljudima. Jer u životu je, kažu, potrebna određena količina sreće, nije dovoljna samo nauka.

Dr Alfred Kniewald za naš portal napominje da je uvek zagovarao da pacijenti imaju mogućnost biti što direktniji sa doktorima, što je retko u svetu: „Važno je kada suprug sedi pokraj mene, kad se radi transfer, da svoju ženu drži za ruku, jer time žene mirnije, sigurnije, i manje zabrinute. Interes koji je uvek na prvom mestu je – dobrobit porodice, žene i njenog partnera”.

vto-subotica
Foto: Vojvodina uživo
vto-subotica
Foto: Vojvodina uživo
vto-subotica
Foto: Vojvodina uživo
vto-subotica
Foto: Vojvodina uživo
vto-subotica
Foto: Vojvodina uživo

Pročitajte još:

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.