Subotica: Otvorena izložba „Jasenovac, logor smrti – zemlja živih“

SUBOTICA – U galerijskom prostoru Fondacije „Danilo Kiš“ subotičkoj javnosti   predstavljena je interaktivna audio izložba „Jasenovac, logor smrti –  zemlja živih“, autora Darka Nikolića i Bogdana Španjevića, koja predstavlja jedinstveni pristup temi logora Jasenovac.

Izložba donosi osam zvučnih zapisa, radiofonskih priča o žrtvama logora, a posetioci kroz niz dramskih aktivnosti postaju učesnici  priča. Uz pomoć zvuka i naratora,  sami razvijamo slike u glavi, osećamo, zamišljamo i sjedinjujemo se sa atmosferom koju je autor želeo da upijemo i doživimo, i na taj način „vidimo“ Jasenovac.

„Koristeći svoje mobilne telefone, slušalice i specijalnu mobilnu aplikaciju posetioci su imali priliku da i sami postanu učesnici priča. Namera projekta je da se posetiocima ponudi drugačiji pogled na sudbinu stradalih u jasenovačkom logoru nego što je to bio slučaj do sada“ rekla je Jovana Blanuša, producent izložbe, i naglasila da je namera da se na jedan specifičan način oživi sećanje na žrtve i ispriča priča o ljudima sa imenom i prezimenom, a ne priča o brojkama.

Posetilac izložbe, koja je otvorena do 7.septembra,  ima priliku da doživi jedno novo i veoma snažno iskustvo. Žrtve prikazane samo brojem, ma koliki on bio, nikada za nas tako ne postanu ličnosti – jedinstveni, neponovljivi, stvarni ljudi, koji su imali svoja imena, nadanja i želje, već ostaju zaboravljeni u bezimenoj masi sakrivenoj iza brojeva, kažu organizatori.

O stradanju u Jasenovcu govorio je rukovodilac Fondacije Danilo Kiš Bojan Čiča, a izložbu „Jasenovac, logor smrti –  zemlja živih“ otvorio je, u prisustvu velikog broja posetilaca, gradonačelnik Subotice Stevan Bakić, koji je istakao da je Drugi svetski rat, najveće gubilište čovečanstva,  celom čovečanstvu doneo do tada nepoznat pojam – genocid, i da se srpski narod  najbrže upoznao sa ovim terminom, nažalost ne samo u književnom i naučnom obliku.

„Najveći logor smrti na Balkanu je  logor  Jasenovac, ili kako su ga sami Nemci zvali – balkanski  Aušvic, gde su ustaše osim muških, ubile izmedju 22 i 24 hiljada beba i dece između 4 i 10 godina, a stradalo je između 750 hiljada i 800 hiljada ljudi. Tema stradanja Srba, evo posle 77 godina ćutanja, zataškavanja i zabrane, i straha da pričamo o srpskim žrtvama, konačno je dobila na značaju, a logor smrti  Jasenovac postao je jedan od naših nacionalnih interesa zahvaljujući državničkoj i odgovornoj politici koju vodi Aleksandar Vučić“ rekao je Bakić.

„Izložba u Subotici  tu je da podseti, opomene ali i  nauči mlade koliko su naši preci skupo platili slobodu.  Danas, kada su pred srpskim narodom nepredvidiva vremena, jedinstvom, duhom i sećanjem na naše žrtve opstaćemo i sačuvaćemo svoj narod, svoju prošlost ali i svoju budućnost,  i izboriti se sa svim problemima koji su pred  nama“ istakao je na kraju svog obraćanja Bakić.

Izložba-subotica
Foto: S.Babović
Foto: S.Babović
Foto: S.Babović
Foto: S.Babović
Foto: S.Babović
Foto: S.Babović
Foto: S.Babović
Foto: S.Babović

Pročitajte još:

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.