SUBOTICA – Kolona automobila danas se, uprkos obilnoj kiši, uputila ka Ljutovu, selu nadomak Subotice, а razlog je održavanje 2. Pogačijade, manifestacije posvećene domaćoj pogači, odnosno štrudli, ali ovo je ujedno i prilika da se promovišu tradicionalne i autentične rukotvorine koje prave meštani Ljutova.
Usput, ne možete da odolite voćnjacima koji mame i nude mirišljave sočne jabuke, breskve i vinograde kraj puta. Sva se ta lepota i uvek u jesen pretoči, u pekmez, slatko vino i rakiju.
Danas se sva ta lepota pretočila u tradicionalnu pogaču. Danas je Ljutovo mirisalo na pogaču, lakumiće i voće.
Današnju manifestaciju, koja je zbog lošeg vremena izmeštena u Dom kulture, otvorio je gradonačelnik Stevan Bakić. „Manifestacija je poslužila ne samo da održi običaje i tradiciju vašeg sela, nego da vas ujedno i prikaže onakve kakvi jeste, kao odgovorne i vredne domaćine. Grad Subotica će, i ubuduće nastaviti da ulaže i pomaže prigradska naselja i ne samo u komunalnim i infrastrukturnim projektima nego i u manifestacijama kao što je Pogačijada i u ostalim kulturno umetničkim priredbama.
Nevena Veinović, članica Organizacionog odbora objasnila je nedoumicu mnogih, zašto „Pogačijada“ kada domaćice mese štrudlu.
„To bi, zapravo, trebala da bude “Štrudlijada”, ali u Ljutovu većinu čini bunjevačka nacionalna manjina, pa smo odlučili da to bude autentično, nešto vezano baš za Ljutovo i otud smo manifestaciju nazvali Pogačijada”, objasnila je Nevena Veinović.
Više od 70 domaćica i jedan domaćin takmičilo se u pripremi tradicionalnog kolača-pogače. Nagrade pobednicama druge „Pogačijade“ uručio je gradonačelnik Stevan Bakić, a po oceni tročlanog žirija najukusniju pogaču s makom ispekla je Ivana Jevtić, s višnjom Mira Jaramazović, a sa kakaom Jasmina Mačković.
U umetničkom delu programa učestvovali su članovi KUD Bratstvo, i učenici područne škole Matija Gubec, a Pogačijada, naravno, ne bi bila ono što jeste da program nisu uveličali i tamburaši.
Inače, Ljutovo ima nešto više od hiljadu stanovnika, ali nije Pogačijada jedino što ga odlikuje i promoviše. Prepoznatljivo je po Festivalu mlade rakije, slamarskoj sekciji, ali i školi sagrađenoj davne 1877. godine.
Danas je Ljutovo – Mirgeš moderno, živo selo koje ima novi sportski teren, sređenu područnu školu, uređene zelene površine, nove asfaltirane ulice…i to zahvaljujući ulaganjima Grada Subotice ali i vrednim meštanima ovog sela.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.