Stvoreni ste od snopa svetlosti! Kada se oplodi jajna ćelija, dolazi do brzog oslobađanja cinka koji stvara iskru.
Novo istraživanje istraživača sa Univerziteta Northvestern, objavljeno u časopisu Scientific Reports, pokazuje da kada ljudska sperma uđe u jajnu ćeliju, ona takođe može izazvati varnice.
Po prvi put, naučnici su dokazali da kada se ljudska jajna ćelija oplodi, ono oslobađa takozvane cinkove varnice. Nakon đubrenja, kalcijum se povećava i cink se brzo oslobađa. Kada se to dogodi, cink se spaja sa malim sondama molekula koje emituju svetlost. Drugim rečima, stvara mikroskopski bljesak svetlosti.
Watch fireworks explode when a human egg is fertilized https://t.co/mlMD0Mtrek pic.twitter.com/D5WWXSVvGD
— STAT (@statnews) April 26, 2016
Naučnici su u kontrolisanim uslovima uspeli da oplode jajne ćelije spermom za ovu studiju kako bi izbegli pravne problema oko istraživanja na ljudskim embrionima. Umesto toga, u jaja su ubrizgali enzim sperme, pokrećući proces aktivacije jajeta i uzrokujući povećanje kalcijuma i oslobađanje cinka.
Cinkove varnice su ranije viđene u studijama na životinjama, ali otkriće da se one javljaju i kod ljudi moglo bi imati značajne posledice za tehnologiju potpomognute reprodukcije. To je zato što su studije na životinjama, gde bi jajna ćelija zaista mogla biti oplođena, pokazala da je veličina cinkovih iskri direktan odraz kvaliteta i sposobnosti jajeta da preraste u održiv embrion.
Korišćenje samo najizdržljivijih embriona moglo bi uštedeti mnogo vremena i bolova za pacijente koji su podvrgnuti vantelesnoj oplodnji, a istovremeno i da ih poštedi potencijalnih rizika produžene kulture embriona (čuvanje embriona u medijumu za kulturu od trećeg dana oplodnje) i transfer više embriona (što povećava rizik od zatrudnjenosti sa više fetusa), kaže studija.