PANČEVO – Rad patronažne sestre u selu ne završava se kućnim posetama babinjarama, trudnicama, deci, već obuhvata i rad u savetovalištu, saznajemo u Domu zdravlja Pančevo.
Patronažne sestre u selu planiraju i organizuju rad u Savetovalištu za decu od uzrasta novorođenčeta do predškolskog uzrasta do 7 godina, u saradnji sa pedijatrom, a u školskom uzrastu do završetka osnovne škole u saradnji sa lekarom opšte prakse.
Patronažne sestre pozivaju grupno preko vrtića ili zabavišta ili pojedinačno ukoliko dete ne pohađa predškolsku ustanovu.
„Na sistematskim pregledima dece predškolskog uzrasta posebna pažnja se obraća na pravilan rast i razvoj deteta u odnosu na njegov uzrast i pol. Prate se rast, mentalno stanje deteta, razvijenost govora, pravilno držanje tela. Parametri koji se mere i upisuju u dečje kartone su merenje telesne visine, telesne težine, vrednost krvnog pritiska izračunava se BMI, kontrola vida, kontroliše se položaj kičmenog stuba. Pri pregledu se uočavaju eventualni problemi sa prekomernom težinom ili neuhranjenošću, oslabljenim vidom ili deformitetima kičme i dete sa bilo kojim od tih problema se upućuje odgovarajućem specijalisti radi daljeg lečenja i unapređenja zdravlja“ objašnjava Brankica Jaćimović, babica u Zdravstvenoj ambulanti u Omoljici.
U toku pregleda sa decom se obavljaju individualni razgovori ili grupna predavanja na temu očuvanja zdravlja, higijene, ishrane, značaju vakcinacije, značaju bavljenja sportom, o zaraznim bolestima.
Nakon završenog pedijatriskog pregleda pristupa se vakcinaciji. Patronažna sestra objašnjava detetu proceduru rada, kao i značaj vakcinacije, trudeći se da dete maksimalno opusti i sa puno strpljenja i razumevanja bez žurbe izvede vakcinciju, svakom roditelju objasni kako da se ponaša nakon intervencije i kakvu reakciju mogu očekivati.
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.