Sportsko-medicinski pregledi u Domu zdravlja Pančevo

PANČEVO – Medicina sporta je relativno mlada grana medicine koja se prvenstveno bavi sistematskim, sportsko medicinskim pregledima učesnika u sportu, fiziologijom i higijenom sporta, a zatim i sportskom traumatologijom.

Korisnici usluga dispanzera za medicinu sporta pri Domu zdravlja u Pančevu su svi učesnici u sportu. To su: učesnici u fizičkom vaspitanju, sportisti svih uzrasta u takmičarskom sportu, sudije, treneri, rekreativci kao i sportisti i rekreativci koji učestvuju u sportskim aktivnostima sa povećanim zdravstvenim rizikom.

Osnova rada odseka su preventivni sportsko medicinski pregledi. Ciljevi ovih pregleda su očuvanje i unapređenje zdravlja i radne sposobnosti učesnika u sportu, pravilno usmerenje u sportu, prevencija oboljevanja, povređivanja i drugih poremećaja zdravlja i invalidnosti.

Ovim pregledima se utvrđuje stanje zdravlja, ocenjuje psihofizička sposobnost u odnosu na zahteve pojedinih sportskih grana i disciplina, kao i opšti uticaj fizičke aktivnosti na organizam.

Dr Zoran Đurđev, rukovodilac Odseka medicine sporta kaže da je dobro poznato u stručnoj i naučnoj javnosti, ali i u opštoj populaciji, da je fizička aktivnost veoma važna za rast i razvoj dece kako školskog uzrasta, tako i za period ranog detinjstva i adolescencije.

„Benefiti redovnog vežbanja se ogledaju, pre svega, u pravilnijem položaju tela, jačim kostima i mišićima, manjoj sklonosti ka prehladama i gripu, smanjenom riziku od bolesti srca, dijabetesa i gojaznosti. U tom smislu, ono što je najuočljivije roditeljima jeste adaptacija telesne kompozicije u odnosu na vrstu sporta kojom se dete bavi (npr. smanjenje telesne težine, definisanje mišićnih grupa aktivnih u dotičnoj sportskoj disciplini…). Pored fizičkog zdravlja, redovna fizička aktivnost dovodi do usavršavanja kognitivnog razvoja, kao i do emocionalnog sazrevanja“, kaže dr Đurđev.

Šta je prethodni, periodični i vanredni zdravstveni pregled

Utvrđivanje opšte i posebne zdravstvene sposobnosti sportista takmičara vrši se putem prethodnog, periodičnog i vanrednog zdravstvenog pregleda.

Prethodni zdravstveni pregled, vrši se pre početka bavljenja određenim sportskim aktivnostima, odnosno pre ili pri prvoj registraciji za određenu sportsku organizaciju. Periodični opšti i posebni zdravstveni pregledi sprovode se radi kontrole zdravlja i sposobnosti tokom bavljenja određenom sportskom aktivnošću, a vanredni prema medicinskim indikacijama.

 

Utvrđivanje opšte zdravstvene sposobnosti dece od 6 do 14 godina za bavljenje sportskim aktivnostima podrazumeva najpre uzimanje detaljnih anamnestičkih podataka sa posebnim aspektom na porodičnu anamnezu; merenje telesne mase i visine i izračunavanje indeksa telesne mase; merenje krvnog pritiska; fizikalni pregled po sistemima sa posebnim osvrtom na respiratorni i kardiovaskularni sistem; elektrokardiogram (12-kanalni EKG); laboratorijska ispitivanja: kompletna krvna slika sa leukocitarnom formulom, šećer u krvi, urin; ocena zdravstvenog stanja i procena faktora rizika po zdravlje; unos podataka u medicinsku dokumentaciju; upis ocene u sportsko-medicinsku knjižicu i takmičarsku knjižicu u skladu sa zakonom kojim se uređuje sport i podzakonskim aktima donetim za sprovođenje tog zakona.

„U dugogodišnjoj praksi multidisciplinarnim pristupom testiranju sportista omogućava se perspektivnim i vrhunskim sportistima da kroz utvrđivanje nivoa motoričkih i funkcionalnih sposobnosti, morfoloških i psiholoških karakteristika kontrolišu stanje svoje pripremljenosti. Pored svega navedenog u Odseku sportske medicine Službe za zdravstvenu zaštitu dece i omladine se vrši i sveobuhvatna procena motoričkih sposobnosti sistema za kretanje. Putem pregleda se identifikuju statičke posturalne devijacije unutar sistema za kretanje, definiše se funkcionalna efikasnost sistema za kretanje, identifikuju devijacije ili pogoršanja osnovnih kretnih obrazaca, daju precizni podaci o slabostima, funkcionalnim ograničenjima i individualnim rizicima za povređivanje, kao i informacije za dizajniranje bezbednog i individualno prilagođenog korektivnog vežbanja. Postura predstavlja usklađenost i funkconalnost svih komponenti sistema za kretanje u bilo kom pokretu ili položaju“, objašnjava dr Đurđev.

Preveliko i jednostrano opterećenje, slabost mišićnih grupa, prekomerna telesna težina, loše životne navike dovode do funkcionalnih poremećaja i strukturalnih devijacija unutar sistema za kretanje uzrokojući različite promene u telesnom držanju, kao i problema tokom kretanja.

U cilju praćenja pravilnog rasta i razvoja, telesnog držanja i ogranićavajućih faktora kretanja, primenjuju se biomehaničke dijagnostičke metode. Sveobuhvatna procena funkcije sistema za kretanje podrazumeva kinematičku analizu posturalnog statusa u statičkim uslovima i kretanju.

Procena morfološkog statusa podrazumeva određivanje telesnog sastava tela. Telesni sastav se može proceniti direktno ili indirektno na osnovu antropometrijskih merenja. Antropometrija je metoda merenja čovekovog tela, odnosno pojedinih delova tela, kojom se kvantitativo određuju morfološke osobine i dobija objektivna slika stanja rasta ispitivane osobe.

Važno je da se sistematski pregledi rade na istom mesti i od strane istog lekara

Preporučljivo je da se sistematski pregledi obavljaju uvek na istom mestu, na istoj opremi, po istoj metodologiji i od strane istog lekara, jer jedino tako mogu da se uoče male promene do kojih može da dođe tokom godina bavljenja sportom, ili nakon nekih (ne obavezno teških) oboljenja, tokom odrastanja…

Zdravstveno vaspitanje predstavlja svaku kombinaciju učenja kroz iskustvo zasnovano na teorijama koje omogućavaju pojedincima, grupama i zajednici usvajanje znanja i veština potrebnih za donošenje odluka u vezi zdravlja. To je aktivan proces učenja i osposobljavanja pojedinca i zajednice da se koriste stečenim znanjima o psihičkom, fizičkom i socijalnom zdravlju.

 

Istovremeno ukazuje na faktore rizika koji mogu dovesti do oboljenja:

– prevencija i kontrola bolesti
– upotreba psihoaktivnih supstanci
– upotreba nedozvoljenih supstanci i metoda u sportu
– ishrana i fizička aktivnost
– lična higijena
– mentalno zdravlje
– prevencija povreda
– zdravlje porodice
– životna sredina i zdravlje
– zdravlje zajednice.

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.