Najdublja okeanska dna koja zauzimaju više od 130 miliona kvadratnih kilometara pokrivena su slojem kao opeka tamnomrke ilovače, koja je poznata pod nazivom crvena ilovača.
U njoj se nalazi prašina koju je iznad površine vodenog prostranstva naneo vetar, a zatim je pala na dno, ali i čestice i šljunak koji su se bili uzdigli sa dna zbog zemljotresa i vulkanskih aktivnosti.
Naučnici su u njoj otkrili i delove meteorita i meteoritske prašine koja je padala iz atmosfere na površinu okeana, ali i fosilne ostatke raznih vodenih životinja.
Pročitajte još:
Zašto se avioni izuzetno retko odlučuju za letenje iznad Tihog okeana?
Avioni retko lete preko Tihog okeana iz nekoliko razloga. Prvo, zbog enormne veličine okeana, pilotima bi bilo izuzetno teško pronaći sigurno mesto za sletanje u slučaju problema. Osim toga, Aljaska, iako blizu, ima ograničen broj međunarodnih aerodroma. Piloti često preferiraju rute sa više aerodroma radi veće sigurnosti. Iako su avionske nesreće retke, profitabilnost vazdušnog saobraćaja podstiče kompanije da biraju najkraće i najekonomičnije puteve. Kada se posmatra linija leta između Severne Amerike i Azije preko Tihog okeana, na dvodimenzionalnoj mapi izgleda kao najbrža opcija. Međutim, kad se uzme u obzir zakrivljenost Zemlje, rastojanje postaje veće. Letenje iznad velikih vodenih površina često podrazumeva […]
Opširnije