Srećan ti rođendan Ajfelova kulo

Danas 31.03. 2023. godine, Ajfelova kula ili Ajfelov toranj slavi svoj 134. rođendan.

Od kada je otvorena za posetioce ova čelična konstrukcija postala je najprepoznatljiviji simbol Pariza, a veza te simbolike dovodi gotovo do poistovećivanja kule sa gradom i grada sa kulom.

Kada se kaže Ajfelova kula momentalno se pomisli na Paris. Od tolike simbolike Paris je slobodno mogao da promeni ime u Ajfelov toranj ili Ajfelovu kulu. I ne bi bilo nikakvih problema, primetio ne bi niko, sve bi ostalo na svom mestu, i grad Ajfel i kula Pariz, i svi bi znali o kom gradu je reč.

Šalu na stranu, razlog za izgradnju kule bilo je obeležavanje 100 godišnjice Francuske buržoaske revolucije, a poslužila je i kao eksponat pri otvaranja čuvene Svetske izložbe u Parizu.

Ajfelova kula je sastavljana na Marsovim poljima (velika travnata površina u Parisu) na kojim se i danas nalazi. Njena izgradnja je trajala dve godine. Građena je u periodu od  1887. godine do 1889. godine. Iako je prvobitno planirana za Svetsku izložbu u Barseloni, Ajfelov projekat će ipak završiti u Parizu. Na projektu je radilo 50 inženjera, njihov posao je bio razrada 5300 tehničkih crteža preko kojih je metalne elemente trebalo povezati i sastaviti u kulu.

Na njenoj izgradnji je učestvovalo 300 radnika, kako na licu mesta tako i u fabrici nadomak Pariza. Posao je bio sastaviti 18.038 delova livenog gvožđa u formu koju će držati 2,5 miliona zakovica kako je i urađeno.

Ajfelova kula je visoka 324 metra, do vrha ima 1710 stepenika uz koje se uspentralo oko 30.000 ljudi odmah nakon otvaranja, liftovi su bili postavljeni tek 26. maja 1900. godine. Sama čelična konstrukcija teži 7.300 tona dok je čitava građevina teška 10.000 tona. Kako bi se zaštitila od korozije premazuje se sa 50 do 60 tona boje na svakih 7 godina.

Nakon izgradnje važiće za najvišu građevina na svetu, a rekord će držati 40 godina kada će je nadmašiti Krajslerova zgrada u Njujorku izgrađena 1930. godine.

Iako su kulu dizajnirali Mauris Kajhlin i Emili Nigvajer ona će poneti ime po Gistavu Ajfelu koji je od pomenute dvojice otkupio patent i sproveo u delo.

Građani Pariza nisu bili naročito oduševljeni ovom građevinom, a prvobitna zamisao je bila rasklapanje i sklanjanje kule nakon 20 godina postavke. Bilo kako bilo, Afjelov toranj je vremenom postao simbol Pariza i uspešno odoleva zubu vremena i kao takav danas proslavlja 134. rođendan.

Pročitajte još:

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.