Srbija od Rumunije preuzela predsedavanje Međunarodnom komisijom za zaštitu reke Dunav

Republika Srbija preuzela je predsedavanje Međunarodnom komisijom za zaštitu reke Dunav (ICPDR) i objavila svoje prioritete za predstojeći mandat. Nova predsednica, Vedrana Ilić, pomoćnik ministra za međunarodnu saradnju u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, predstavila je ciljeve na onlajn ceremoniji.

Ilićeva je najavila da će Srbija prioritet staviti na nedostatak vode i suše, podzemne vode, kao i na unapređenje tehnologije podataka i komunikacija, navedeno je na sajtu Republičke direkcije za vode.

Hibridni sastanak je održan u Beču i onlajn, na ceremoniji primopredaje predsedavanja, na kome su učestvovali predstavnici misija Republike Srbije i Rumunije u Austriji, koji su se sastali da razmene flašu dunavske vode u ime budućeg i odlazećeg predsednika, što je tradicija ICPDR – a.

Prosleđivana na svakoj ceremoniji primopredaje predsedništva ICPDR -a od sredine 90-ih, boca simbolizuje načine na koje predsednici ICPDR -a drže budućnost voda sliva u svojim rukama. Tradicionalnu razmenu obavili su preko punomoćnika ambasador Stelian Stoian, iz Stalne misije Rumunije pri Ujedinjenim nacijama, Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS) i drugih međunarodnih organizacija u Beču, i ambasadora Žarka Obradovića, Stalne misije Srbije pri Ujedinjenim nacijama, Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS) i drugih međunarodnih organizacija u Beču. Simboličnoj primopredaji prisustvovala je Bojana Šećerov, prva savetnica u Stalnoj misiji Srbije pri međunarodnim organizacijama u Beču.

Prisustvujući na daljinu, nova predsednica Vedrana Ilić je rekla:

– Čast mi je što ću preuzeti izazove predsedavanja ICPDR-om 2023. godine na početku još jednog ključnog šestogodišnjeg ciklusa upravljanja. Sa svetom u periodu tranzicije, sa klimatskim izazovima i nadolazećim sušama u našem slivu, ovo je uzbudljivo vreme da zakoračim na ovu važnu funkciju. Kao država koja obuhvata dve velike pritoke Dunava, Savu i Tisu, Srbija zauzima kritičnu poziciju u našem radu. Ovo predsedavanje vidim kao značajnu priliku za pozitivan uticaj u ključnom trenutku.

Specifični prioriteti predstojećeg predsedavanja Srbije su:

– nedostatak vode i suše: Klimatske promene mogu izazvati ekstremne događaje kao što su poplave i suše. Suše u Evropi uključujući Republiku Srbiju su se povećale u poslednjih 30 godina. Nakon sušnog leta 2022. godine, zemlje ICPDR-a se bore sa sušama.

– Podzemne vode: upravljanje prekograničnim telima podzemnih voda je od najveće važnosti u svetlu klimatskih promena i povezanih problema nestašice vode.

– Poboljšanje podataka, tehnologije i komunikacija: Komunikacija i razmena informacija je od ključnog značaja u prekograničnim rečnim slivovima. Stoga je uspostavljanje čvrstih baza podataka više nego ikada na našem dnevnom redu.

Na ceremoniji je pohvaljen rad odlazećeg predsednika Rumunije Roberta Eugena Šepa, tokom čijeg uspešnog mandata predsednika ICPDR -a su finalizovana dva plana upravljanja i usvajanje Dunavske deklaracije 2022. Šep, prisustvujući na daljinu, poželeo je svom nasledniku svu sreću i izrazio najdublju zahvalnost svom timu i kolegama širom ICPDR -a na njihovom napornom radu tokom 2022. godine.

Pročitajte još:

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.