SRBIJA – Portal Vojvodina uživo imao je priliku da prisustvuje 18. sednici Skupštine Autonomne pokrajine Vojvodine koja se održala danas u 10 časova. Jedna o tema bio je sporazum o saradnji između Županije Timiš (Rumunija) i Autonomne pokrajine Vojvodine (Republika Srbija).
Pre 50 godina, puštanjem u rad Hidroelektrane Đerdap 1 Srbija i Rumunija dobile su jednu važnu i neraskidivu vezu. Povezali smo se u proizvodnji električne energije!
Jedna rumunska izreka kaže da Rumunija ima samo dva dobra i pouzdana suseda. To su Crno more i Srbija!
Čak 30.000 Rumuna živi na teritoriji Srbije, dok je rumunski jezik jedan od šest jezika koji se može čuti u našoj državi.
Takođe, Gimnazija „Dositej Obradović“ iz Temišvara jedina je srednja škola u Rumuniji u kojoj se obrazovni proces odvija na srpskom jeziku.
Imajući u vidu prijateljske veze između Županije Timiš iz Rumunije i Autonomne pokrajine Vojvodine iz Republike Srbije, koje se zasnivaju na uzajamnom poštovanju i podršci u različitim oblastima od zajedničkog interesa, obe strane saglasne su da intenziviraju odnose u okviru saradnje i da zaključe partnerstva u različitim sektorima lokalne privrede, uključujući i učestvovanje u programima razvojne pomoći Evropske unije, prema svojim nadležnostima u skladu s važećim zakonodavstvom svojih država, navodi se u predlogu Sporazuma.
Predviđena saradnja:
Obe strane će sarađivati u cilju poboljšanja ekonomskog razvoja – podsticanje preduzetništva, podrška u inicijativama i investicijama iz privatnog sektora i promovisanje atraktivnog poslovnog ambijenta. Kako bi se ostvario održiv, inkluzivan i kohezivan razvoj i ekonomski rast, obe strane se obavezuju na stalno jačanje privredne i tehničke saradnje, te iskazuju volju da njihovi odnosi obuhvate i sledeće:
- favorizovanje ekonomskog razvoja dve strane – podsticanjem preduzetništva, podrškom
inicijativama i investicijama iz privatnog sektora i promovisanjem atraktivnog poslovnog ambijenta
- podsticanje i podršku realizaciji zajedničkih ulaganja, osnivanja ekonomskih udruženja s pravnim subjektivitetom i drugim oblicima saradnje, koji će biti usaglašeni između pravnih lica iz Županije Timiš i Autonomne pokrajine Vojvodine.
Predlogom Sporazuma predviđena je saradnja i na implementaciji investicionih projekata od zajedničkog interesa, radi izgradnje infrastrukture, te promovisanja inkluzivne i održive industrijalizacije, kao i radi promovisanja inovacija:
- Strane će podržati razvoj saobraćajne infrastrukture, povećanje stepena međusobne povezanosti između Županije Timiš i Autonomne pokrajine Vojvodine, a istovremeno i povezanosti sa ostalim županijama iz Evroregiona Dunav–Kriš–Moriš–Tisa (DKMT), kao i efikasniju integraciju u velike saobraćajne mreže.
- Strane će podržati projekte u vezi sa železničkim i vodnim sobraćajem (na Begeju), u želji da se osigura integrisani javni sistem, kao i promovisanje projekata i pristupa, koji obuhvataju uključivanje zdravijih i manje zagađujućih vidova transporta.
- Strane će inicirati i promovisati uspostavljanje saradnje između asocijacija poslodavaca i
poslovnih ljudi, s ciljem periodičnog organizovanja izložbi, sajmova poljoprivrednih, prehrambenih
proizvoda i robe široke potrošnje.
- Strane će podržati, zajedno s privrednim i industrijskim komorama, organizovanje sastanaka
privrednih subjekata, s ciljem saradnje u oblastima od zajedničkog interesa.
- U oblasti poljoprivrede i šumarstva, Strane će organizovati sastanke stručnjaka iz poljoprivrede,
prehrambene industrije i šumarstva s ciljem saradnje u oblasti proizvodnje i prerade sirovina, kao i
razmene iskustava.
S obzirom na to da je rumunski jezik jedan od šest jezika u službenoj upotrebi u Vojvodini, kao i da u Temišvaru postoji srpska gimnazija, obe strane će sarađivati i na polju obrazovanja.
U predlogu Sporazuma se predlaže i da se realizaciju kulturne manifestacije između naseljenih mesta u Županiji Timiš i Autonomne pokrajine Vojvodine, u okviru kojih će se posebna pažnja posvetiti promovisanju upoznavanja autentičnih vrednosti književnog i umetničkog stvaralaštva, te zajedničkih elemenata dveju strana, kao i specifičnostima folklorne tradicije.
Organizovaće se likovne izložbe, kampovi stvaralaštva, promocije knjiga, festivali, sajmovi, kao i druge aktivnosti. Strane će doprineti realizaciji kulturno-folklornih manifestacija tako što će omogućiti učestvovanje svojih profesionalnih i amaterskih društava. takođe, razvijaće se i saradnja u oblasti turizma, omladinske politike, socijalne zaštite i zdravstva.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.