Pod uslovom da je sa kritičkim stavom.
Prema holandskim naučnicima, i pozitivni i negativni tračevi o drugima mogu pojačati našu samorefleksiju i samoprocenu. To nas tera da se osećamo bolje u vezi sa sobom, ali i da budemo konkurentniji. Međutim, pre nego što započnemo sa zabavom, moramo imati na umu da su naučnici rekli da se informacije koje odlučimo da podelimo o drugima apsolutno moraju tretirati sa „kritičkim stavom“. Drugim rečima, bez obzira na zabavne tračeve, oni ipak mogu biti vrlo štetni. Dakle, ogovarajte odgovorno.
Istraživanje je takođe pokazalo da su muškarci i zvanično nadmašili žene kada su u pitanju najveći tračeri i tračerke. Oni takođe, kako je istraživanje pokazalo, ne mogu čuvati tajnu ni po cenu života.
Muškarci se brže izbrbljaju od žena
Istraživanje u kome je učestvovalo 2.000 Britanaca pokazalo je da žene mogu čuvati tajnu do tri i po sata pre nego što je prenesu dalje, ako je ikada prenesu. Muškarci će je, s druge strane, izbrbljati za manje od tri sata, a 1 od 10 muškaraca kaže da će odati tajnu za manje od 10 minuta. Ipak, uprkos tome, 92 posto muškaraca misli da su sjajni u čuvanju tajni.
Voditeljka istraživanja, profesorka Elena Martinescu, kaže da ne možemo eliminisati tračeve, pa nema ni smisla pokušavati, napominjući kako bismo umesto toga mogli „prihvatiti tračeve kao prirodan deo svog života i prihvatiti ih s kritičkim stavom o posledicama koje mogu imati na nas i na druge.
Kada i kako je tračarenje dobro?
Da rezimiramo: ogovaranje je zabavno i čini da se osećamo bolje u svojoj koži. Može dovesti do neprijatnih situacija, pa čak i uzrokovati bol ako nismo pažljivi i svesni moguće štete koju može uzrokovati. Neće izlečiti rak, pomoći nam da živimo duže, ali u odgovornim dozama možemo postati bolji, jer smo prisiljeni da napravimo duboko samopreispitivanje.
Možemo se rugati jedni drugima sa ljudima koje volimo, i u isto vreme naučiti lekciju. Ogovaranje može biti dobro za dušu ako se radi kako treba.
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.