Šest decenija istraživanja i zaštite manastira Manasija pred Rumljanima

RUMA – U okviru manifestacije “Rumsko kulturno leto” Zavičajni muzej Ruma, Zavičajni muzej Jagodina i Republički zavod za zaštitu spomenika kulture organizovali su izložbu “Manastir Manasija – šest decenija istraživanja i zaštite”. Izložba je otvorena juče u holu Kulturnog centra “Brana Crnčević” i trajaće do 17. jula. Autori su: Marin Brmbolić, Dragoljub Todorović, Katarina Mitić i Smiljana Dodić.
Foto: Opština Ruma

Republički zavod za zaštitu spomenika kulture i Zavičajni muzej Jagodina su 2014. godine premijerno jagodinskoj publici predstavili rezultate istraživanja koje je Zavod sprovodio od pedesetih godina 20. veka pa do 2014. godine na prostoru manastirskog kompleksa. U pitanju su radovi koji se tiču arhitekture, konzervacije, restauracije, slikarstva ikona i fresaka, tako i sistematskih arheoloških istraživanja, rekla je Smiljana Dodić, muzejski savetnik arheolog Zavičajnog muzeja Jagodina.

Foto: Opština Ruma

“Manastir Manasija je jedan od dva sistematski istraženih manastira u Srbiji, drugi je Studenica. 2006. godine se desilo najveće arheološko otkriće tih radova kojim je razrešena viševekovna dilema o mestu sahrane despota Stefana Lazarevića. Tada su u saglasje došli pisani izvori, praksa i svoju završnu reč je rekla egzaktna nauka, DNK analiza je tada prvi put upotrebljena u arheološkoj struci. Ovo što je ovde prikazano donekle je izmenjeno u odnosu na prvobitnu postavku, jer smo nastavili radove i posle te 2014. godine – još 2017. i 2018. godine kada su i završeni svi arheološki radovi unutar porte, utvrde i mogu se ovde videti oko 100 predmeta, najviše keramike, trpezno i kuhinjsko posuđe, gvozdeni alat, predmeti lične pobožnosti, ali i kopije fresaka iz samog manastira i manastirske crkve Svete Trojice, koje se čuvaju u zbirkama našeg Zavičajnog muzeja. Izložbu prati i 14 info panoa koje potpisuje naš dizajner Đorđe Filipović, a meni je bila čast da budem jedini član istraživačkog tima van Republičkog zavoda”, izjavila je Smiljana Dodić.

Otvaranju je prisustvovala predsednica Opštine Ruma, Aleksandra Ćirić.

Foto: Opština Ruma

“Ovo je jedna veoma značajna izložba, jer će Rumljani u naredne dve nedelje imati priliku da se upoznaju sa arheološkim iskopavanjima lokaliteta na prostoru manastira Manasija, jednog od naših najznačajnijih manastira, zadužbine despota Stefana Lazarevića, a imaće priliku da se upoznaju sa istorijom i arheologijom moravske Srbije. Ovo je jedna dragocena izložba kako sa arheološkog tako i istorijskog stanovišta. I svakako je vredno videti sve te artefakte nađene tokom šest decenija arheoloških istraživanja”, rekla je predsednica Aleksandra Ćirić i pozvala sve sugrađane da isprate programe ustanova kulture u okviru Kulturnog leta 2023.

Foto: Opština Ruma

“Ovo je prva izložba Zavičajnog muzeja Jagodina u Rumi u poslednjih petnaestak godina. O manastiru Manasija je reč, najvećem graditeljskom dostignuću moravske Srbije i zadužbini i grobnom mestu Stefana Lazarevića. To je i zaštićeno kulturno dobro od izuzetnog značaja na tentativnoj listi UNESCO-a, znači očekujemo i ulazak na listu UNESCO što sam manastir i zaslužuje. Predočen je ovaj izuzetan materijal kao rezultat 60 godina istraživanja, kao i sama priča o radovima i ono što je pronađeno u manastiru. Počastvovani smo što Rumljani ovu izložbu mogu da vide u naredne dve nedelje” rekao je Uroš Nikolić, direktor Zavičajnog muzeja Ruma.

Pročitajte još:

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.