Rusiji potrebna „zlatna rublja“

Kriptovaluta podržana zlatom bila bi imuna na sankcije, smatraju analitičari VEB.RF

Rusiji je potreban novi mehanizam za međunarodna poravnanja da bi mogla da funkcioniše pod zapadnim sankcijama, navodi se u izveštaju razvojne korporacije VEB.RF.

Kako se navodi u izveštaju, uvođenje finansijskih sankcija Rusiji koje, uprkos državnim merama, rezultiraju ekonomskim gubicima za zemlju, takođe ukazuju da je na redu prelazak na potpuno drugačiji nacionalni finansijski i monetarni sistem.

Analitičari VEB.RF sugerišu da bi Rusija trebalo da stvori stabilni koin podržan zlatom pod radnim nazivom „zlatna rublja“. Prema njihovom istraživanju, zapadne zemlje neće imati priliku da blokiraju operacije koje se obavljaju u takvoj valuti, jer će njen kurs biti vezan za kurs zlata na svetskom tržištu, a ne za dolar, evro ili u tom slučaju, samu fiat rublju. Zlatna podrška bi osigurala imunitet valute na sankcije, a „zlatna rublja“ bi se mogla slobodno koristiti u spoljnim transakcijama, uključujući one između trećih zemalja bez učešća Rusije.

Analitičari su takođe predložili pokretanje mehanizma za rad sa kriptovalutama za sankcionisane kompanije na kripto berzama u prijateljskim državama ili stvaranje nacionalne kripto berze kako bi se olakšalo trgovanje „zlatnom rubljom“.

VEB.RF predlaže da Banka Rusije razvije sistem međunarodnih obračuna sa prijateljskim zemljama u njihovim nacionalnim digitalnim valutama na osnovu tehnologija distribuiranih knjiga i uvede sistem zaštite od valutnih rizika.

Pored poniranja u svet digitalnih valuta, analitičari kažu da bi novi finansijski sistem Rusije mogao da uključi široku upotrebu barter šema i novih ofšor zona, posebno sa Kinom. Dalje, oni predlažu stvaranje blokčejn jedinice u okviru BRIKS-a, koja bi odražavala sistem specijalnih prava vučenja MMF-a, iako u digitalnom obliku.

Izveštaj VEB.RF takođe skreće pažnju na ruski platni sistem MIR (analog Visa i Mastercard) i SPFS mehanizam za međubankarske poruke nalik SVIFT-u i sugeriše da ih treba proširiti van Rusije, barem unutar bloka ZND i Kine.

Pročitajte još:

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.