Novosadski reciklomati zvanično u upotrebi (FOTO/VIDEO)

NOVI SAD – Novosađani od danas mogu da odvajaju ambalažni otpad u reciklomate. Aparati su postavljeni na pet lokacija, na Trgu slobode, Beogradskom keju, kod nekadašnje prodavnice Kej Šop, kod Apolo centra, ispred Skupštine grada, u Kineskoj četvrti kod SKCNS Fabrika, kao i kod glavnog ulaza na Štrand.

Sve što treba da urade je da ambalažu, ili pet flaša ili limenke, ubace u reciklomat. Nakon toga dobija se potvrda putem aplikacije ili SMS poruke, gde se i skupljaju bodovi.Oni koji dobiju najviše poena u toku meseca, dobijaju i zanimljive vredne nagrade.

Aplikacija Reciklomat je jednostavna i pregledna za korišćenje. Pored broja ambalaža koje ste ubacili,imate uvid i na dnevni doprinos reciklaže. Danas je 149 ambalažnih jedinica reciklirano.

Foto: Vojvodina uživo

 

 

Foto: Vojvodin uživo
Foto: Vojvodina uživo

Reciklomati su važan deo infrastrukture za recikliranje jer omogućavaju ljudima da lako i efikasno odlože svoje plastične i aluminijumske ambalaže. Postavljanje reciklomata na pristupačnim lokacijama povećava stopu recikliranja i podstiče ljude da aktivno učestvuju u očuvanju životne sredine.

Recikliranje plastičnih i aluminijumskih ambalaža je izuzetno važno iz nekoliko razloga:

Smanjenje otpada: Recikliranje plastičnih i aluminijumskih ambalaža smanjuje količinu otpada koji završava na deponijama ili u prirodi. Otpad od plastike i aluminijuma može zagađivati životnu sredinu i predstavljati ozbiljnu pretnju za životinje i ljude.

Štednja prirodnih resursa: Recikliranjem plastike i aluminijuma smanjuje se potreba za eksploatacijom prirodnih resursa kao što su nafta (za plastiku) i boksit (za aluminijum). Očuvanje ovih resursa je ključno za dugoročnu održivost.

Smanjenje emisija gasova staklene bašte: Proizvodnja novih plastičnih i aluminijumskih proizvoda zahteva energiju, koja često dolazi iz fosilnih goriva, što rezultira emisijama gasova staklene bašte. Recikliranje ovih materijala zahteva manje energije i smanjuje emisije štetnih gasova.

Stvaranje radnih mesta: Industrija recikliranja stvara radna mesta u sakupljanju, sortiranju, preradi i proizvodnji recikliranih materijala. Ovo doprinosi ekonomskom razvoju zajednice i smanjenju nezaposlenosti.

Promocija održivog načina života: Recikliranje plastičnih i aluminijumskih ambalaža promoviše svest o važnosti održivog života i odgovornog upravljanja resursima. Podstiče ljude da razmišljaju o svojim potrošačkim navikama i utiče na smanjenje upotrebe jednokratnih proizvoda.

Pročitajte još:

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.