Sabiha Gokčen je bila jedina žena među dvadeset najboljih pilota u istoriji avijacije. Rođena je 22. marta 1913. godine u Bursi, od oca Mustafe Izet Bega i majke Hajrije Hanim, koji su bili bošnjačkog porekla, tačnije iz sela Lozna kod Bijelog Polja. Njeno pravo prezime je bilo Ćorović. Rano ostaje bez roditelja. Tokom posete Bursi 1925. godine, Mustafa Kemal Ataturk je odlučio da usvoji Sabihu i odvede u predsedničku rezidenciju da živi sa njegovom ostalom usvojenom decom.
Posle uvođenja zakona o prezimenima, Ataturk je Sabihi dao prezime Gokčen,što na turskom znači „ona koja se veže za nebo“. Smatrao je avijaciju veoma važnom i za tu svrhu je nadgledao osnivanje Turske Aeronautičke Asocijacije. Sabihu je poveo sa sobom na otvaranje letačke škole (Turska ptica) 05. maja 1935, i kada ju je pitao da li bi htela da postane pilot, sa oduševljenjem je klimnula glavom. Tadašnji direktor Fuat Bulca ju je upisao kao prvu ženu u školi letenja. Trebalo je da postane jedriličar, ali je položila za pilotsku dozvolu.
Na Ataturkovu zapovest, dobila je posebnu uniformu i prisustvovala je posebnom obrazovnom programu 11 meseci u avijacijskoj školi u Eškišehiru, školske 1936-1937. godine. Nakon što je dobila diplomu, trenirala je da postane borbeni pilot. Stekla je veštine leteći u bombarderima i borbenim avionima.
Ovom profesijom se bavila 28 godina. U svojoj karijeri u Turskim vazduhoplovnim snagama letela je u 22 različite vrste aviona, više od 8000 sati, od kojih su 32 sata bile aktivne borbe i misije bombardovanja. 1938. ostvarila je petodnevni let oko zemalja Balkana. Interesantno je da je preminula na dan kada je rođena, 22.marta 2001. godine, pa je Google taj dan obeležio kao „Dan avijacije“. Treći po veličini aerodrom u Istanbulu nosi njeno ime „Međunarodni aerodrom Sabiha Gokčen“.
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.