Da li znate da se jedina bitka između Sovjeta i Amerikanaca odigrala iznad Niša?

U drugoj polovini 20. veka, između SAD i tadašnjeg SSSR, vladao je „Hladni rat“, koji na sreću nikada nije postao „vruć“, jer bi verovatno to bio kraj za čovečanstvo.

Obe super sile posedovale su nuklearne projektile, kojima su mogle da unište čitavu planetu i to nekoliko puta. Između suprotstavljenih snaga vladala je paranoja, ali srećom, do sukoba nije nikad došlo.

Jedini put da su se Sovjeti i Amerikanci sukobili međusobno, nije bilo za vreme hladnog rata. Ironično, sukobili su se dok su još uvek bili saveznici, na nebu iznad Niša i obe strane su pretrpele gubitke…

Kako je došlo do sukoba

Dana 17. oktobra, Niš je oslobođen krvave nacističke okupacije. U grad su ušle jedinice Crvene armije i NOVJ, goneći Nemce ispred sebe.

Tri nedelje kasnije, tačnije 7. novembra, u gradu je vladala praznična atmosfera. Sovjetske jedinice i domaći partizani obeležavali su godišnjicu Oktobarske revolucije – 27. po redu. U gradu su se vijorile crvene zastave, jugoslovenske sa petokrakom, dok su okupljeni nosili slike Marksa, Lenjina, Staljina i Tita. Jedinice Crvene armije prošle su gradom u svečanom defileu.

Iznenada, u daljini su se čule eksplozije, dok su nedugo zatim američki avioni nadletali nad gradom. Okupljeni su isprva mahali avionima, pozdravljajući ih, sve dok sovjetski komadant nije uzviknuo „Uzbuna! Fašisti napadaju naš aerodrom.“

Šta je pošlo po zlu?

Usled brzog sovjetskog prodora u istočnu Srbiju i izbijanja na reku Moravu, veliki delovi nemačke grupe armija“E“, ostali su u nepovoljnom položaju u Grčkoj i južnim delovima Balkana. Nemačka komanda, kako bi sprečila da njene trupe budu odsečene, naređuje hitno izvlačenje grupe armija „E“ iz Grčke, preko Kosova i Metohije i Bosne dalje ka Hrvatskoj.

Nemačke kolone u povlačenju, vrebali su sovjetski i američki avioni. Upravo 7. novembra 1944. godine, američki avioni lovci, P-38 „lajtning“, bili su u misiji „lova“ na nemačke trupe. Međutim, oni umesto nemačke, uočavaju sovjetsku kolonu kamiona koja se kreće od Niša ka Aleksincu i kreću u napad.

U američkom napadu gine 31 sovjetski vojnik, uključujući i komandanta korpusa, generala Kotova. Ubrzo. Verujući da ih napadaju Nemci sa niškog aerodroma poleću sovjetski avioni „Jak 3“.

Foto: Wikipedia

Vazdušni dueli  vode se iznad samog grada, dok okupljena gomila u neverici posmatra vatrene stihije pogođenih aviona koje se obrušavaju sa neba. Sovjetski piloti i vojnici sa zemlje pokušavali su bezuspešno da signaliziraju amerikancima da napadaju saveznike.

Posle 15 minuta borbe, američki avioni se okreću i odlaze ka Italiji, gde im je bila baza. Sukob je poneo naziv „Niški incident“.

Žrtve i gubitci u avionima

Bitka je trajala  petnaestak minuta i u njoj je učestvovalo devet ruskih lovaca i nedefinisan broj P-38. Po tvrdnjama američkog pilota Glena Bausa, oborena su četiri „jaka“ i dva P-38. Ruski izvori navode da su oborena tri „jaka“ i četiri P-38. U izveštaju političkog komesara aerodroma „Niš“ Joke Drecuna piše da su Amerikanci izgubili sedam, a Sovjeti tri lovca.

Poginuli su potporučnici Eldon Kolson i Filip Bruer. Američko Ministarstvo odbrane i dan-danas traga za mestom gde su sahranjeni.

Staljin je kipteo od besa, a američki predsednik mu se izvinuo. Američki komadanti koji su učestvovali u napadu su smenjeni. Prema izvorima u SAD, njihovi avioni su pogrešili, misleći da dejstvuju po nemačkim trupama u Skoplju. Ipak nikada nije utvrđeno kako su američki avion pogrešili za čak 400 kilometara. Takođe jedna od misterija je kako američki piloti nisu uočili crvene petokrake na avionima i signaliziranje sa zemlje.

Incident iznad Niša samo je produbio sve veći jaz između dojučerašnjih saveznika. Samo četiri godine kasnije, nad Evropom je spuštena „Gvozdena zavesa“, a dve sile ušle su u „hladni rat“ koji je trajao sve do 1991. godine.

Danas Rusija i SAD ponovo pokazuju mišiće (na nuklearni pogon) jedni drugima. Bez sumnje bi obračun ove dve super-sile doveo do uništenja čovečanstva. Jer kako je jednom prilikom izjavio Albet Ajnštajn –„Ne znam kojim oružjem će se voditi Treći svetski rat, ali četvrti će voditi uz pomoć luka i strele!“

Pročitajte još:

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.