SRBIJA – Napredak digitalne tehnologije donosi sa sobom mnoštvo novih mogućnosti za decu, ali i nove i složene izazove. Digitalno nasilje nažalost postaje sve češća pojava među decom u osnovnim i srednjim školama. Kako ga prepoznati i zaustaviti?
Činjenica je da se vaspitači, lekari, stručnjaci za mentalno zdravlje i ostali, sve češće nalaze u situaciji u kojoj odgovaraju na pitanja o bezbednosti dece, pogotovo kada je u pitanju digitalno nasilje podstaklo nas je da se pozabavimo ovim fenomenom.
Na platformi “Čuvam te, vršnjačko nasilje prijava”, navodi se 18 praktičnih saveta za roditelje i decu kako zaustaviti digitalno nasilje:
- Držite računar u zajedničkom prostoru kuće, umesto u spavaćoj sobi vašeg deteta. Na taj način moći ćete da nadgledate i kontrolišete njihovu upotrebu.Saznajte kako funkcionišu razne aplikacije i društvene mreže. Upoznajte Snapchat, Facebook, Instagram, Tvitter i zamolite decu da vam pokažu svoje naloge na mrežama koje koriste.
- Redovno i konkretno razgovarajte sa decom o problemima na mreži. Neka budu svesni da u svakom trenutku mogu da vam se obrate za pomoć ukoliko naiđu na nešto neprikladno, uznemirujuće ili opasno.
- Izgradite odnos pun poverenja sa svojom decom. Postavite vremenska ograničenja, objasnite razloge za njih i razgovarajte o pravilima za bezbednost na mreži i upotrebu interneta. Dozvolite deci da učestvuju u uspostavljanju pravila: na taj način će ih lakše i slediti.
- Recite deci da ne reaguju na pretnje ili komentare na internetu. Međutim, poruke nemojte brisati. Umesto toga, odštampajte sve, uključujući i profile društvenih mreža sa kojih su poruke stigle. Sve sačuvajte kao dokaz o postojanju digitalnog nasilja.
- Ne krivite decu, pružite im podršku i razumevanje. Otkrijte koliko dugo maltretiranje traje i uverite ih da ćete zajedno pronaći rešenje. Ponovite im više puta da nisu krivi ukoliko su se našli na meti nasilnika.
- Ne shvatajte problem olako, ozbiljno se pozabavite digitalnim nasiljem. Emotivna bol koju dete proživljava vrlo je stvarna i može imati dugotrajne posledice. Problem na mreži nisu “dečja posla” već realan problem koji zahteva da se uključi cela porodica.
- Ukoliko vam se povere o postojanju problema, ne pretite deci da ćete im oduzeti telefon ili računar. Zabrane deluju kontradiktorno, pa će sledeći put problem čuvati u tajnosti.
- Razgovarajte sa prosvetnim radnicima kako bi i oni pripazili na eventualno postojanje nasilja u toku školskog dana.
- Ako postoje pretnje fizičkim nasiljem ili nasilje nastavi da eskalira, uključite policiju.
Vlada Republike Srbije uz podršku Kancelarije za informacione tehnologije i elektronsku upravu pokrenula je ovaj projekat za uspostavljanje nacionalne platforme za prevenciju i suzbijanje nasilja, koje uključuje i decu, pod nazivom “Čuvam te”. Platforma na jednom mestu integriše sve potrebne aspekte temeljne prevencije i alate za suzbijanje nasilja koje uključuje decu.
Saveti za decu:
- Ne odgovarajte na uvredljivu poruku koju ste dobili putem mejla, aplikacija ili društvenih mreža.
- Ne budite saučesnici prosleđivanjem bilo kakve poruke sumnjivog sadržaja drugoj deci.
- Sačuvajte poruke, napravite snimak ekrana i odštampajte sve kao dokaz o postojanju digitalnog nasilja.
- Ako vas maltretiraju, odmah zatražite pomoć od odrasle osobe za rešavanje problema.
Saveti za škole i prosvetne radnike:
- Usvojite politiku nulte tolerancije za sve vrste nasilja. Jasno stavite do znanja da će se u slučaju zastrašivanja, uznemiravanja ili neprikladnog ponašanja postupati brzo i ozbiljno.
- U školama treba uspostaviti politiku protiv nasilja i svi (školski administratori, roditelji i učenici) moraju da se upoznaju sa smernicama, na početku svake školske godine.
- Uključite u nastavni program i časove podizanja svesti o bezbednosti na internetu i generalno o značaju borbe protiv vršnjačkog nasilja.
- Uključite učenike, roditelje i nastavnike u diskusije o sprečavanju nasilja. Pričajte o problemu na svim skupovima škole i drugim aktivnostima – neophodno je da se uključe svi!
Na sajtu se takođe navodi i konakt, za sve one koji žele da prijave bilo kakav vid digitalnog i vršnjačkog nasilja.
Kada su u pitanju deca, treba im staviti do znanja da razgovor sa odraslom osobom kojoj veruju je prvi i najvažniji korak koji mogu da naprave!
Ako vas drugi učenici vređaju ili maltretiraju u digitalnom prostoru, prijavite nasilje svojoj školi!
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.