Pribičević: Srbija nikada neće priznati nezavisno Kosovo

BEOGRAD – Bivši ambasador Srbije u Londonu Ognjen Pribičević istakao je danas da Srbija nikada neće priznati nezavisnost Kosova, jer to srpski narod ne želi, ali da će se, kako rat u Ukrajini budu odmicao, znatno pojačavati pritisci na našu zemlju da se izjasni povodom uvođenja sankcija Rusiji.

U izjavi za Tanjug, Pribićević je rekao i da je skeptičan da do rešenja kosovskog problema može da dođe brzo, te da nikakav pritisak na Srbiju ne može da urodi plodom.

On ističe da niko ne zna šta će doneti „nova armatura“ pregovora o KiM o kojoj je govorio predsednik Aleksandar Vučić, kao da o tome ne znaju ništa ni njegove kolega u inostranstvu.

„Nijedan od političara koji dolazi u Beograd nije rekao šta je rešenje, osim onog standardnog puna normalizacija do međusobnog priznanja. Mi nećemo priznati nezavisno Kosovo i oko toga nema dileme. Nije to stvar ove vlade, ni buduće, uvek će biti isti stav zato što narod u Srbiji to neće da uradi“, istakao je Pribičević.

On navodi da u Evropi postoji najmanje desetak modela, od Južnog Tirola, Belgije do holandska ostrva, ali da nijedan od tih modela nije primenjiv u našem slučaju.

„Moglo bi da se razmišlja o nekoj kombinaciji tih modela. Nametnuto rešenje nije prihvatljivo, a za rešenje treba vreme, a bojim se da vremena nema. Izuzetno složena situacija i bojim se da je pred Srbijom jako teška situacija“, smatra Pribičević.

Model „dve Nemačke“ koji se spominje, kaže, nije prihvatljijv zato što su u obe države živeli Nemci i to je bio model za njih dok za nas nije interesantan.

Pribičević objašnjava da su Zapadni Nemci pustili istočne da uđu u UN zato što su znali da će kad tad da će da se ujedine.

„Istočni Nemci su, po cenu života, preskakali zid da bi ušli u Zapadnu Nemačku. Kada si u tolikoj meri superioran, znaš da možeš svašta da dozvoliš“, konstatuje Pribičević.

On je istakao da je rat u Ukrajini promenio stvari za sve koji žive u Evropi, pošto po opasnosti daleko prevazilazi Hladni rat, te da je veliko pitanje da li će Srbija moći da izbegne odluku o uvođenju sankcija Rusiji.

„Taj sukob može trajati godinama zato što je ulog u njemu podignut i nijedna strana ne sme da izgubi. Stvari će se komplikovati, a ne poboljšavati i u tom kontekstu treba sagledavati našu poziciju, koja je bila da što je moguće više izbegnemo izjašnjavanje“, istakao je Pribićević.

On dodaje da nije siguran koliko su ljudi u Srbiji svesni da se svet deli na dva tabora, istočni i zapadni, a da je stvar u tome gde smo mi.

„Mi nismo u Aziji, nismo blizu Rusije, mi smo na Zapadnom Balkanu, gde su zemlje u NATO, a neke i u EU. U ratnim konfliktima, geografija je možda i najvažnija. A da ne pričamo gde je naša ekonomija i koliko naših preduzeća je vezano za EU. Trgovina, investicije, školstvo, obrazovanje odavno su upućeni na EU“, poručuje Pribićević.

S druge strane, ističe, Rusi su ključni faktor da Kosovo ne uđe u UN, a Srbija je za Rusiju vezana i energentima.

Pribičević ističe niko, uključujući ozbiljne svetske naučnike, ne zna šta bi moglo da bude rešenje u konfliktu u Ukrajini.

„Najopasnije je ono što se sada radi, a to je da se rešenje traži u ratu, jer to može dovesti do eskalacije konflikta i nesagledivih posledica. U takvoj situaciji sasvim je prirodno da se obe strane bore za Srbiju koja je veoma važna zemlja u regionu i jedno od najtrusnijih područja u Evropi“, smatra Pribičević.

Pročitajte još:

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.