Preventivni pregledi kroz Savetovalište za dijabetes u ambulanti “Donji grad” u Pančevu

PANČEVO – Dom zdravlja Pančevo organizovao je još jednu akciju preventivnih pregleda namenjenu osobama koje boluju od dijabetesa ili koje su u povećanom riziku da obole od šećerne bolesti.

Akcija je sprovedena u prostorijama Zdravstvene ambulante “Donji grad” i tom prilikom ciljano su pozvane osobe koje su na oralnoj ili insulinskoj terapiji.

Akciji se odazvalo 20-ak pacijenata koji su prilikom pregleda detaljno su opservirani, proverena im je visinu šećera u krvi našte, zatim post prandijalno (2 sata nakon obroka), kao i tromesečni prosek, glikozilirani hemoglobin (HbA1C), jer te vrednosti orijentaciono ukazuju ukoliko je potrebno korigovati terapiju, ishranu i primeniti fizičku aktivnost kako bi se sprečile komplikacije, jer je dijabetes bolest koja ne boli, često nema ni simptoma tek kada se pojave komplikacije pacijenti saznaju da imaju povišen šećer koji je hronična bolest, koja ih prati do kraja života.

Ukoliko se samo koristi terapija, a ne koriguje ishrana rezultati šećera su uglavnom povišeni, što nije dobro, jer se na taj način pospešuje da do razvoja komplikacija ove bolesti dođe. Najozbiljnije komplikacije su gangrena, moždani i srčani udar. Zato uz dobro regulisan šećer, pravilnu ishranu i fizičku aktivnost dijabetes možemo držati pod kontrolom.

Iz tog razloga Dom zdravlja Pančevo i sprovodi preventivne preglede namenjene osobama koje boluju ili koje su u riziku da obole od šećerne bolesti i koje su za pacijente veoma značajne.

Svim prisutnima urađeno antropometrijsko merenje (visina, težina, obim struka i određen indeks telesne mase) i izmeren im je krvni pritisak i urađen EKG.

Kroz Savetovalište za dijabet imali su priliku da dobiju savete kako da ovu bolest preveniraju, kontrolišu ili smanje njene negativne posledice.

Kako je šećerna bolest jedan od faktora rizika za nastanak kardiovaskularnih bolesti, pored visokog krvnog pritiska, visokog nivoa holesterola, prekomerne uhranjenosti/gojaznosti, upotrebe duvana i fizičke neaktivnosti, doktorka Ana Mitrić, koja je i rukovodilac Centra za prevenciju, prilikom pregleda pacijente je edukovala o zdravom stilu života kao prevenciji komplikacija dijabetesa, savetovanjem o pravilnoj ishrani, značaju umerene fizičke aktivnosti i pravilnoj upotrebi terapije, kroz teme koje su od interesa za sam tok lečenja, kao što su obuka za samodavanje insulina, za samokontrolu glikemije u kućnim uslovima, a samim tim i obuka za izradu profila glikemije.

Upućivala je pacijente na pregled očnog dna, rađen je pregled stopala, edukovala ih je kako se pravilno radi dnevni profil glikemije, edukovala ih o značaju korekcije ishrane i o rešavanju problema gojaznosti i po potrebi korigovala terapije.

 

Istaknut je veliki značaj prevencije i lečenja gojaznosti (kao glavnog faktora rizika za nastanak i komplikacije dijabetesa i kardiovaskularnih bolesti) i značaj prestanka pušenja, upućivanjem u Savetovalište za odvikavanje od pušenja i Savetovalište o ishrani, koje takođe funkcionišu u sklopu Centra za preventivne zdravstvene usluge.

Pacijenti koji su imali mogućnost da provere nivo šećera u krvi, istakli su da im je to značajno i olakšano da na ovaj način prekontrolišu svoje analize.

Ove preventivne akcije se sprovode kako bi se pacijenti detaljno opservirali i edukovali, sa ciljem da ih upoznamo sa faktorima rizika, kako se koriguju i kako sprečiti komplikacije bolesti.

Pročitajte još:

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.