Preporođen novosadski plavi neboder uskoro pred Novosađanima (FOTO/VIDEO)

NOVI SAD – Jedan od najpoznatijih simbola Novog Sada, nakon velikog požara u kojem je uništen i višedecenijskog zanemarivanja, ponovo se diže iz pepela. Reč je, naravno, o zgradi Radničkog univerziteta.

Od svog osnivanja, Radnički univerzitet predstavljao je obrazovno-kulturnu ustanovu od posebnog značaja za Grad Novi Sad.

Bio je ugledna institucija, koja je za više od pet decenija odškolovala više od dva i po miliona Novosađana.

Novosadski Otvoreni Univerzitet (Radnički Univerzitet “Radivoj Ćirpanov”) osnovan je 20. novembra 1952. godine, ali je kao pravni naslednik Narodnog univerziteta, koji je osnovan 1919. godine, prisutan u Novom Sadu punih 90 godina.

Foto: PrtSc/Facebook/Stare fotografije Novog Sada

Tokom letnjeg raspusta, ovde je bio organizovan dnevni boravak dece, sa kreativnim radionicama, a u vreme kada je video-rekorder još bio novina i za mnoge previše skup da bi ga posedovali u svom domu, za decu su ovde organizovane projekcije crtanih filmova sa VHS kaseta.

Pre nešto malo više od 22 godine, tačnije 6. aprila 2000. godine, na 12. spratu Novosadskog otvorenog univeziteta u Vojvođanskih brigada 7, izbio je požar koji se ubrzo proširio po zgradi.
Tom prilikom jedna osoba je izgubila život, a šest je povređeno.

Foto: Dnevnik/Arhiva

Zgrada Radničkog univerziteta nakon požara i započete, pa prekinute rekonstrukcije bila je u stalnom propadanju, uprkos brojnim obećanjima da će taj problem biti rešen.

Nerešeni imovinsko-pravni odnosi sprečavali su da objekat bude prodat investitoru koji bi zgradu rekonstruisao.

I ko zna do kada bi kostur zgrade Radničkog univerziteta stajao, da nije bilo inicijative aktuelne vlasti, nakon koje je pre nekoliko godina počelo aktivnije da se rešava ovo pitanje.
Zgrada Radničkog univerziteta konačno je predata u vlasništvo Grada Novog Sada i time je napravljen ozbiljan korak u budućnost.

U sklopu četvrte industrijske revolucije, koja se trenutno odvija u Novom Sadu, otvorena je licitacija za prodaju ove zapuštene zgrade, nakon čega je po ceni većoj od 5,2 miliona evra, pripala u vlasništvo kompaniji ”Vega IT”.

Nekoliko meseci kasnije, ”Vega IT” je objavila i arhitektonski konkurs, nakon čega je javnost predstavljeno idejno rešenje za izgled tzv. „Plavog nebodera“, prema projektu arhitekte Lazara Kuzmanova.

Lazar Kuzmanov, direktor arhitektonskog biroa „Kuzmanov and partners“ tada je izjavio da je idejni koncept nove arhitekture „Palate Vega Radnički“ upravo očuvanje identiteta objekta uz savremenu oblikovnu prepoznatljivost i korišćenje novih materijala i savremenih obloga.

Iako je ovo značajan korak za kompaniju ”Vega IT”, neosporno je primetiti koliko je veliki korak i za sam Grad, jer se radi o investiciji u vrednosti od 12 miliona evra.

Ne samo da će se ovom investicijom vratiti ponovni život u nekadašnju zapuštenu zgradu, te samim tim ulepšati i izgled novosadskih ulica, već će u centru grada nići nova, moderna, kompanija koja će otvoriti oko 550 novih radnih mesta.

Foto: PrtSc/gradnja.rs

Odlična saradnja Grada i kompanije “Vega IT“ rezultirala je neizmernom zahvalošću ove kompanije na svoj neophodnoj pomoći koju je dobila od Grada, te toga što su zajedničkim snagama postigli da nakon decenija tapkanja u mestu konačno krenemo u budućnost!

Zgrada Radničkog univerziteta, do skoro simbol stradanja, opasala se skelama i otvorila novu eru svog razvoja.
Foto: Gradske info
Završetak radova na rekonstrukciji zgrade nekadašnjeg Radničkog univerziteta planiran je za avgust 2022. godine, nakon čega će deo trenutnih, ali i novi zaposleni, moći da se usele u novi poslovni prostor površine od 6 500 kvadratnih metara na 13 spratova.

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.