logo transparend vojvodina uzivo

Predavanje „Spomeničko nasleđe Rume” pružilo osvrt na važne ljude, događaje i istorijske epohe

RUMA – Zavičajni muzej Ruma upriličio je sinoć još jedno maštovito, imaginarno putovanje za sve poklonike i zaljubljenike u istoriju Rume.

U gostujućem prostoru Gradske biblioteke „Atanasije Stojković”, Snežana Janković, viši kustos istoričar Zavičajnog muzeja Ruma, održala je poučno predavanje na temu „Spomeničko nasleđe Rume“, koje predstavlja nezamenjivo, dragoceno svedočanstvo o vremenu i ljudima, ali i stanju kolektivne svesti prošlog i sadašnjeg vremena.

Brojna publika je imala priliku da se upozna sa nepokretnim kulturnim dobrom grada svrstanim u pet kategorija: spomenici, spomen kompleksi, spomen krstovi, biste i spomen ploče.

Foto: Opština Ruma

Zanimljivo i sadržajno predavanje donelo je Rumljanima, između ostalih, upečatljive priče o Kipovima – spomeniku iz 18. veka podignutom u čast borbe protiv opake bolesti Sremske kuge; impozantnom Spomeniku revoluciji na Gradskom trgu u centru Rume, popularnim Trubama; Francuskom krstu podignutom davne 1906. godine u porti rimokatoličke crkve na mestu gde su, gotovo čitav vek ranije, sahranjeni Napoleonovi vojnici, koji su u Rumu dospeli kao zarobljenici, ali i manje poznatu priču o Spomen krstu kralju Aleksandru, na uglu ulica Atanasija Stojkovića i Grobljanske, koji u spomeničkoj riznici grada predstavlja jedini spomenik tog tipa podignut nakon Prvog svetskog rata.

Bilo je reči i o turbulentoj istoriji biste Jovana Jovanovića Zmaja, koja je rušena u oba svetska rata, a danas obnovljena krasi prostor ispred istoimene škole; dat je osvrt i na čuvenu skulpturu “Tri deteta sa knjigom” iz rumskog Malog parka, vajarke i medaljerke Slavke Petrović Sredović; a nisu zanemareni ni spomenici u čast narodnih heroja ili oni novijeg datuma, poput spomenika dr Žarka Miladinovića ispred rumske pošte ili biste dr Dragana Ovcina.

Predavanju je prisustvovala i predsednica Opštine Ruma Aleksandra Ćirić, koja je podsetila da je u rumskoj opštini oformljena komisija za očuvanje kulturne baštine, te da je u koordinaciji sa Ministarstvom kulture pokrenuta inicijativa da se centralno gradsko jezgro, odnosno centar Rume proglasi za celinu od istorijskog značaja.

“To je veoma bitno za samo očuvanje centralnog gradskog jezgra, imaćemo i veću potporu da apliciramo na republičkim i pokrajinskim konkursima. Mi smo već pokrenuli projekat očuvanja prelepih fasada u centru grada, sledi uskoro i obnova fasade na kući King, odnosno Kritovac. Imamo predračune i za Radnički univerzitet tj. kuću Biorac. Naša pažnja je usmerena i na očuvanje spomenika, njihovu konzervaciju, a u fokusu je zaštita celokupnog kulturnog nasleđa naše opštine”, napomenula je predsednica Ćirić.

Pročitajte još:

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.