Bebine prve reči su važne, i to pre svega roditeljima. A mame su te koje najviše vremena provode sa bebama, pa su tokom prvih godinu dana uglavnom mama i beba tandem za sve prilike.
Zato će mnogi pomisliti da je “mama” prva reč koju većina beba izusti, ali to baš i nije tako. O tome je svedočila i jedan mama sa TikTok-a @iamprettiibrown, koja je snimala svoje dete kako bi uhvatila prvi put kad će reći “mama”.
– Sada imaš godinu dana i rekla si svačije ime osim mog. Možeš li da kažeš “mama” molim te, rekla je mama svojoj bebi u videu s više od 4 miliona pregleda.
Na šta je dete, nakon kraće pauze u kojoj je izgledalo kao da razmišlja o tome šta će reći i zašto se od nje to traži, izgovorila: “Dada” odnosno – Tata.
A stručnjaci kažu da mame to ne bi trebalo da shvataju lično.
– Beba u videu ima povišenu intonaciju dok govori “tata”, što nam ukazuje na to da postavlja pitanje, a ne ponavlja mamine reči, rekla je Dajana Paul, defektolog pri Zadruzi za govor i jezik za TODAY.com.
Ona je objasnila da dete vidi mamu — pa zašto da traži nju. To odražava odgovarajuću društvenu upotrebu jezika, poznatu kao pragmatika.
– Kažu li bebe prvo “mama” ili “tata”? Bebe često kažu “tata” pre “mama”. Ali, to ne znači nikako da bebe favoriziraju tate i stavljaju ih ispred mama. Bebe su često izrazito povezane sa svojom mamom, budući da su one primarni skrbnici gotovo uvek. Budući da će u tom okruženju bebe češće čuti mamu da izgovara reč “tata”, logično je da im to bude bliskije. Izgovoriće ono što više čuju. Reč “tata”, odnosno još i više engleska verzija “dada”, osim toga, je daleko bliža bebi zbog položaja usana dok izgovara. Kad miruju i usne im ne izgovaraju ništa, bebama je prirodno izgovoriti “tata”, odnosno “dada”, dok “mama” zahteva drugačiji položaj usana. Često te reči mogu biti izgovorene bez ciljane ideje šta znače.
A kako da podstaknete bebu da kaže “mama2, otkrila je Stefani Koen, logoped.
– Dok pete, otpijte gutljaj (i recite) “Mmmmm” ili šaljite poljupce i ispuštajte one glupe zvukove pucketanja ustima. Bebe vole šašavost ove zvučne igre. Takođe, dobro je da to radite ispred ogledala jer pomaže bebi ili maloj deci da vas posmatraju, a zatim pogledaju vlastite usne i pokušaju da shvate kako da učine to što vi radite.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.