Položaj romske zajednice: Subotica primer dobre prakse

grad subotica-studenti
SUBOTICA – Subotica je jedan od gradova  u našoj zemlji koji se vrlo često ističe kao primer dobre prakse kada je reč o podršci romskoj nacionalnoj zajednici. Grad kao multikulturalna sredina, godinama aktivno radi na stvaranju dobrih i podsticajnih uslova koji daju rezultate, unapređuju položaj i kvalitet života romske populacije.

Za naš portal, o obrazovanju Roma, govorila je Milanka Kostić, član Gradskog veća za obrazovanje i kulturu.

„Naša društvena zajednica posvećena je stvaranju i kreiranju boljih uslova za veću socijalnu uključenost Roma i Romkinja, smanjenju siromaštva i suzbijanju diskriminacije prema ovoj populaciji“, rekla je Kostić i dodala da su rezultati zajedničkog rada sa predstavnicma romske zajednice  prepoznati, ali još uvek postoje oblasti o kojima treba da se razgovara i koje treba unaprediti i poboljšati. Kako je navela, do sada je realizovano mnogo projekata, a jedan od njih je i projekat „Romacted“ koji  se realizuje u saradnji sa Savetom Evrope, preko kojeg su uređena naselja u MZ Čantavir, Halas i Haladaš, čime je podignut kvalitet života romske zajednice.“

„U  buždetu grada ove godine za podršku romskoj zajednici opredeljeno je 1,5 miliona dinara, 400.000 dinara usmereno je na realizaciju projekta „Romacted 2“.

Ovaj projekat se sastoji iz dva dela: 1. Saradnjom do zdrave životne sredine (čišćenje i odnošenje smeća iz romskih naselja u Čantaviru) i 2. Lokalna akciona grupa mladih Roma: Klub za mlade Rome (radionice za mlade Rome, pomoć u učenju i provođenju slobodnog vremena). Ukupna vrednost sredstava koja će donorati Savet Evrope iznosi 14.896,54 eura.

Iz ovogodišnjeg budžeta Grad Subotice, za kupovinu udžbenika u cilju prevencije napuštanja školovanja opredeljeno je 800 hiljada dinara, dok je 350.000 hiljada dinara izvodjeno za unapređenje uslova stanovanja“ kaže Kostić.

„Grad Subotica na čelu sa gradonačelnikom Stevanom Bakićem, vodi odgovornu politiku i pruža podršku romskoj nacionalnoj zajednici, koja je prihvaćena, poštovana i ravnopravna sa drugim zajednicama” rekla je Kostić.

Ona je dodala, da lokalna samopuprava u Subotici ima Lokalni akcioni plan za unapređenje položaja Roma i Romkinja koji se odnosi na period od 2022. do 2027. godine, a koji obuhvata šest oblasti, obrazovanje, stanovanje, zapošljavanje, socijalnu i zdravstvenu zaštitu i kulturu.

„Ovaj dokument jedan je od instrumenata kojim konkretno radimo na unapređenju položaja Roma i Romkinja. Mi smo jedna od retkih lokalnih sredina koja ima dva romska koordinatora, zdravstvenog medijatora i sedam pedagoških asistenata u obrazovnom sistemu, koji pokrivaju pet škola i dva vrtića. Veliku i važni ulogu imaju pedagoški asistenti, a pre svega u podsticanju dece na školovanje. Oni su svojim radom i posvećenošću doprineli da danas u Subotici imamo veći obuhvat dece i mladih iz romske zajednice u predškolskom, osnovnoškolskom i srednjoškolskom obrazovanju. Ipak, jedan od najvećih izazova obrazovnog sistema jesu poteškoće koje se javljaju kod povratnika, dodaje sagovornica, jer je za njih najveća prepreka nepoznavanje jezika, što im stvara poteškoće u savladavanju nastavnih sadržaja. Subotičke škole pronalaze,ipak, način kako da se prevaziđu te poteškoće i problemi, kako bi deca prvenstveno naučila jezik, što je jedan od preduslova za dalje napredovanje, sticanje znanja, umeća i veština. U lokalnoj samoupravi ističu da se velika pažnja poklanja stvaranju pozitivnog i podsticajnog okruženja i osluškuju potrebe, kreiraju novi programi i sadržaji, koji će poboljšati  kvalitet života pripadnika romske zajednice. Dobar odnos jedinice lokalne samouprave sa predstavnicima romske nacionalne zajednice  prepoznat je i od strane međunarodne zajednice koja pruža podršku kroz razne projekte i programe.“

Pročitajte još:

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još: