Septembar je mesec promena, a polazak dece u vrtić je jedna od najposebnijih promena koje život donosi. Bliži se početak novog poglavlja, prepunog priča koje će mališani nositi sa sobom kroz celo detinjstvo. U ovoj godini, neki novi mališani će se adaptirati, učiti, smejati se, plakati, ali pre svega – rasti.
Najoptimalniji period za polazak deteta u vrtić (jaslice) je obično oko treće godine, kada dete ulazi u fazu u kojoj razvija potrebu za interakcijom sa drugom decom i igrom kroz razmenu. Tokom ovog perioda, dete postaje sve više svesno sebe i svoje okoline, što olakšava razumevanje razloga za odvajanje od roditelja i ulazak u vrtićsku sredinu.
Međutim, razumemo da realnost može zahtevati raniji polazak u vrtić iz raznih razloga. Kako bismo detetu olakšali ovu tranziciju, roditelji igraju ključnu ulogu u podržavanju i pomaganju detetu da se prilagodi novoj situaciji. Evo nekoliko korisnih saveta za roditelje kako da olakšaju privikavanje deteta na vrtić.
Redovnost – Vrlo je važno redovno dovoditi dete u vrtić, posebno tokom prvih meseci. Ovo pomaže stvaranju rutine i osećaju sigurnosti za mališane.
Omiljene igračke – Dozvolite detetu, ako je moguće, da ponese omiljenu igračku od kuće. To im može pružiti dodatnu utehu i osećaj poznatosti.
Postepeno odvajanje – Izuzetno je važno izbegavati naglo odvajanje od deteta. Kratko zadržavanje kod roditelja tokom odlaska u vrtić može pomoći. Otimanje deteta iz ruku može izazvati teže emocionalne reakcije, pa je važno biti pažljiv.
Samopouzdanje – Prilikom rastanka, roditelji bi trebalo da izgledaju samouvereno i da umire dete rečima i govorom tela. Dete će se brzo okrenuti igri sa drugarima i zaboraviti na rastanak.
Komunikacija – Razgovarajte sa detetom o njegovom danu u vrtiću. Prenesite vaspitačima informacije o tome kako je prošao dan kod kuće, šta mu je bilo posebno zanimljivo ili zabavno. Ovo može učiniti boravak u vrtiću prijatnijim.
Pozitivan stav – Radujte se svakom uspehu svog deteta u procesu adaptacije. Važno je da kao roditelj imate pozitivan stav prema vrtiću, jer to može znatno olakšati detetovu adaptaciju.
Tačnost – Uvek dolazite tačno onda kad ste rekli. Ukoliko kasnite, obavestite vaspitača ili zamolite da obavestite dete. Ovo stvara osećaj poverenja i sigurnosti.
Pokazivanje ljubavi – Dajte do znanja detetu koliko ga volite i podržavate. Recite mu da ste srećni što ide u vrtić i da će se tamo lepo provesti.
Emotivna podrška – Ne omalovažavajte detetove teškoće u adaptaciji i nemojte se rugati. Pokažite razumevanje za njegove emocije.
Kvalitetno vreme – Po povratku iz vrtića, posvetite detetu svoje vreme. Budite njegov partner u igri, prošetajte zajedno, razgovarajte. Ovo će mu pomoći da se oseća važno i voljeno.
Rutina kod kuće – Održavanje redovnog rasporeda aktivnosti kod kuće, kao što su obroci, igra, šetnje i spavanje, može umiriti dete. Pre polaska u vrtić, postepeno prilagodite vreme spavanja kod kuće prema vremenu spavanja u vrtiću.
Pozitivna komunikacija – Izbegavajte da pred detetom izražavate svoje strahove i strepnje u vezi sa vrtićem. Dete može osetiti vašu anksioznost, što može povećati njegovu zabrinutost.
Pomoć drugih članova porodice – Ukoliko se suočavate sa teškoćama u adaptaciji, možete zamoliti druge članove porodice da pomognu. Važno je da svi budu podrška u ovom procesu.
Razumevanje – Ako dete ima poteškoće tokom privikavanja, to ne znači nužno da ste vi kao roditelj napravili grešku. Važno je zajednički razgovarati o okolnostima i zajedno raditi na uspešnoj adaptaciji.
Manifestacije adaptacije – Prilagođavanje deteta na vrtić može biti praćeno raznim manifestacijama kao što su promene u spavanju, apetitu, ponašanju i do privremene regresije veština. Ove manifestacije su obično prolazne i uz podršku roditelja, moguće je prevazići ove izazove.
Svako dete je jedinstveno i može zahtevati različit pristup prilikom prilagođavanja na novu sredinu. Važno je da roditelji budu intuitivni i prate potrebe svog deteta tokom ovog procesa. Kroz ljubav, podršku i pažljivo usmerenje, roditelji mogu značajno doprineti olakšavanju tranzicije deteta u vrtić i podržati ga na putu njegovog razvoja.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.