VOJVODINA – Pokrajinska vlada utvrdila je danas Predlog pokrajinske skupštinske odluke o donošenju Plana razvoja AP Vojvodine 2023–2030. godine, o kom će se izjasniti poslanici na sednici Skupštine Vojvodine.
Cilj donošenja ovog važnog planskog dokumenta jeste definisanje efikasnog modela organizacije i koordinacije razvojnih politika AP Vojvodine i utvrđivanje optimalnih rešenja za prevazilaženje zatečenih razvojnih problema i unapređenje društveno-ekonomskog položaja svih građana AP Vojvodine.
Plan razvoja definiše ciljeve u svim oblastima društvenog života i mehanizme za njihovo ostvarivanje, kao i odgovornost svih kojima će primena tih mehanizama biti poverena. Prioritetni ciljevi ovog plana i mere za njihovo ostvarivanje integrisani su u četiri razvojna pravca: Vojvodina kao mesto neprekidnog rasta životnog standarda, energetski održiva, digitalna i prostorno povezana Vojvodina, zelena Vojvodina, otporna na klimatske promene i interkulturalna Vojvodina.
Nosilac izrade ovog strateškog dokumenta jeste Pokrajinski sekretarijat za regionalni razvoj, međuregionalnu saradnju i lokalnu samoupravu, a proces izrade je koordinirala Razvojna agencija Vojvodine. U izradi je učestvovalo više od 20 institucija sa preko 100 stručnih predstavnika, a javnim prezentacijama je prisustvovalo više od 300 zainteresovanih građana.
Pokrajinska vlada utvrdila je danas i Predlog pokrajinske skupštinske odluke o Programu za zaštitu žena od nasilja u porodici i partnerskim odnosima i drugih oblika rodno zasnovanog nasilja u AP Vojvodini za period od 2023. do 2026. godine.
Reč je o strateškom dokumentu kojim su definisani pravci delovanja u cilju efikasne zaštite žena od nasilja u porodici i partnerskim odnosima i drugih oblika rodno zasnovanog nasilja, u skladu sa zakonom i programskim, razvojnim i planskim dokumentima Republike Srbije.
U Vojvodini su u ovoj oblasti ostvareni značajni rezultati na planu podizanja svesti javnosti i jačanja kapaciteta institucija kroz kampanje i programe osnovnih i specijalizovanih obuka zaposlenih u relevantnim ustanovama i službama.
Na današnjoj sednic Pokrajinska vlada je utvrdila i predloge pokrajinskih skupštinskih odluka o izradi prostornih planova područja posebne namene predela izuzetnih odlika „Kanjiški jaraši”, Parka prirode „Slatine u dolini Zlatice” i područja posebne namene infrastrukturnog koridora auto-puta E 70, deonica Pančevo – Vršac – granični prelaz Vatin. Utvrđen je i Predlog pokrajinske skupštinske odluke o donošenju Prostornog plana područja posebne namene za izgradnju nasipa kod naselja Kupinovo.
Za nastavak radova na obnovi i uređenju Nikolajevske crkve u Novom Sadu izdvojeno je 86,5 miliona dinara, a sredstva su usmerena Pokrajinskom zavodu za zaštitu spomenika kulture. Plan je da do kraja ove godine bude završeni svi radovi u samoj crkvi i u celoj porti. Nikolajevska crkva potiče iz tridesetih godina osamnaestog veka i ubraja se u spomenike kulture u kategoriji nepokretnih kulturnih dobara od velikog značaja.
Za treću fazu radova na sanaciji konaka manastira Mala Remeta na Fruškoj gori izdvojeno je 23,6 miliona dinara, a sredstva su usmerena Zavodu za zaštitu spomenika kulture Sremska Mitrovica. Radovi obuhvataju sanaciju fasade i oluka konaka i kapele, kao i uređenje prilaza sa izgradnjom potpornog zida manastira.
Pokrajinska vlada je u prvoj fazi finansirala delimičnu obnovu konaka Male Remete, a radovi su podrazumevali sanaciju kapilarne vlage presecanjem zidova, sa manjom adaptacijom prostora u prizemlju, rušenje pregradnih zidova i zamenu stolarije. U drugoj fazi izvođeni su radovi na uređenju enterijera, izradi podova, zameni elektroinstalacija, kao i konzervatorsko-restauratorski radovi.
Manastir Mala Remeta pripada Eparhiji sremskoj Srpske pravoslavne crkve i nalazi se u središnjem delu Fruške gore. Reč je o spomeniku kulture od izuzetnog značaja. Prvi pisani trag o manastiru Mala Remeta pojavljuje se u dokumentu iz 1546. godine, a u istorijskim izvorima kao mogući osnivač pominje se „sremski kralj” Dragutin Nemanjić.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.