Podrška za zlatne radilice i pčelarstvo

AGRAR – Pčelarstvo u Vojvodini se veoma brzo razvija i svake godine Pokrajinski sekretarijat za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo svojim aktivnostima i subvencijama daje podršku za pčelare i one koji to žele da postanu. 

– Svake godine zainteresovanost za bavljenje pčelarstvom, preradom meda i pčelarskih proizvoda raste, kao i mere podrške razvoju ovom sektoru, kažu u Pokrajinskom sekretarijatu za poljoprivredu za portal Vojvodina uživo.

Pokrajinski sekretarijat sprovodi dva konkursa koja se odnose na razvoj pčelarstva i prerade pčelinjih proizvoda.

Izvor: Pokrajinski sekretarijat za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu

 

Ulaganjem u proizvodnju i preradu pčelinjih proizvoda osnažuje se ova grana poljoprivrede i stiču se uslovi za značajan napredak u tehnologiji proizvodnje i prerade, a samim tim i mogućnost konkurentnog izlaska na tržište, rečeno je portalu Vojvodina uživo iz Pokrajinskog sekretarijata za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu.

A macro shot of a beautiful bee

Pokrajinski sekretarijat za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo konkursom koji je raspisan ove godine želi da podigne konkurentnosti u pčelarstvu u Autonomnoj pokrajini Vojvodini. Konkursom za ovu godinu, predviđena su bespovratna sredstva za podršku investicija u iznosu do 60% od ukupno prihvatljivih troškova investicije.

Bespovratna sredstva koja su bila opredeljena Konkursom namenjena su za nabavku opreme i uređaja za preradu pčelinjih proizvoda, kao i za nabavku opreme i uređaja za pakovanje i skladištenje pčelinjih proizvoda.

Foto: Ilustracija, izvor Envato

Jul mjesec mnogi pčelari smatraju poslednjim mesecom pčelarske sezone, jer već od avgusta počinje priprema pčela za zimu, tj. za novu pčelarsku godinu. U većini Srbije jul mjesec je poslednji mjesec za obiljnije prikupljanje nektara i polena. Po količini prikupljenog nektara i polena jul je po pravilu lošiji od pethodna dva glavna medonosna mjeseca, naročito u  kontinentalnim oblastima, dok u planinskim zbog kasnijeg kretanja vegetacije, jul mjesec može biti izuzetno značajan. Glavne medonosne vrste biljaka koje cvjetaju u julu su: lipa, kupina, pitomi kesten, detelina, suncokret, bosiljak, metvica, soja…

Najveći prinosi se očekuju od lipe, koja posle bagrema zauzima vodeće mesto zbog čega je glavna letnja medonosna biljke.

Pročitajte još:

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.