Bacanje novčića, tradicionalni način donošenja odluka, nije toliko slučajno kako se mislilo, otkriva najnovije istraživanje. Tim istraživača iz više evropskih institucija pronašao je dokaze koji podržavaju teoriju Persija Dijakonisa iz 2007. godine, sugerišući da novčići verovatnije padaju na istu stranu sa koje su krenuli, a ne na suprotnu.
Istraživački tim je sproveo obimne eksperimente, uključujući 350.757 bacanja novčića od strane 48 učesnika iz 46 zemalja. Rezultati su pokazali da postoji mala, ali dosledna pristrasnost – novčići su padali sa istom stranom nagore kao kada su bili bačeni čak 50,8% vremena.
Ova otkrića su od suštinskog značaja, posebno za situacije gde se novčić koristi za donošenje važnih odluka. Naučnici su izračunali da, ako biste bacili novčić 1.000 puta i kladili se na svako bacanje u iznosu od 1 dolar, sa dobicima od 0 ili 2 dolara u svakoj rundi, prosečna “zarada” iznosila bi 19 dolara. Ova pristrasnost, iako mala, ima značajan uticaj kada se koristi u većem broju bacanja.
Pročitajte još:
Pronalazači koji su nastradali od svojih izuma (VIDEO)
Postoji nešto u ljudima što nas tera da preuzmemo velike rizike i pokušamo nove stvari koje bi mogle da promene svet. Tokom godina, hiljade i hiljade izuma su uspele van najluđih snova njihovih pronalazača i ti izumi su gurnuli čovečanstvo napred naučno i ekonomski. Ali neki eksperimenti su bili epski neuspešni i to je dovelo do smrti njihovog tvorca. Hanli je bio pomorski inženjer i pronalazač prve ratne podmornice. Tokom rutinskog testiranja, Hanli je, zajedno sa 7-članom posadom, potonuo u smrt u prethodno oštećenoj podmornici H. L. Hunlei (nazvanoj po Hanlijevoj smrti) 15. oktobra 1963. Podmornica je kasnije ponovo upotrebljena […]
Opširnije
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.