Piće koje najbolje hidrira organizam, a nije voda

Kada ste žedni i potrebno vam je piće, za čim najčešće posegnete? Sigurno za čašom vode. Ipak, voda nije najhidratantnija tečnost, prema studiji sa škotskog Univerziteta St. Andrevs u kojoj su upoređene reakcije nekoliko različitih pića na organizam.

Iako je dokazano da obična voda odlično hidrira, naučnici kažu da joj nedostaje nekoliko ključnih sastojaka da bi bila potpuno delotvorna za ljudsko telo. To su masti, so i šećer.

Za razliku od vode, mleko je hranjivije – sadrži mlečne masti, protine, natrijum i laktozu što omogućava sporiju apsorpciju vode, što zapravo obezbeđuje dugotrajnu hidrataciju. Isto važi i za rastvore za oralnu rehidraciju koji se koriste za lečenje dijareje. Oni sadrže male količine šećera, kao i natrijum i kalijum, koji takođe mogu pomoći u zadržavanja vode u telu”, navodi se u studiji.

“Kad pijemo vodu, ona se brzo isprazni iz želuca i apsorbuje u krvotok. Uglavnom putem mokraće izbacimo višak tečnosti”, pojašnjava autor studije Ronald Mogan, a prenosi Si-En-En.

Šećer u malim količinama

“Ova studija nam potvrđuje ono što smo već znali: elektroliti kao što su natrijum i kalijum doprinose boljoj hidrataciji, dok kalorije dovode do sporijeg pražnjenja želuca, kao i sporijeg oslobađanja urina” rekla je Melisa Majumdar, registrovani dijetetičar.

Sa zaslađenim pićima moramo biti oprezni, savetuju naučnici, jer voćni sokovi ili gazirana pića, nisu nužno hidratantni:

“Sokovi i gazirana pića ne samo da manje hidriraju organizam, već su puni šećera, kalorični su i sigurno neće nas zasititi koliko čvrsta hrana. Ako birate između sokova i vode kako biste se hidrirali, uvek izaberite vodu. Na kraju krajeva, naši bubrezi i jetra zavise od vode kako bi se eliminisali toksini u organizmu, a voda igra ključnu ulogu u održavanju elastičnosti i gipkosti kože. To je najjeftinija hidratantna krema koju ćete naći”, kaže Melisa.

Da li kafa može da hidrira

Kada je u pitanju kafa i hidratacija, sve zavisi od količine kofeina koju konzumirate. Konzumacija više od 300 miligrama kofeina, ili oko 2 do 4 šoljice kafe, može da dovede do gubitka tečnosti jer kofein izaziva blagi i kratkoročni diuretički efekat.

Stručnjaci napominju da je jako važno da ostanemo hidrirani – na taj način se pomaže održavanje pokretljivosti zglobova, sprečavaju se infekcije, prenose se hranljive materije u ćelije: “Ako ste žedni, telo će vam reći da pijete više tečnosti”, kaže Melisa i dodaje da je za sportiste koji mnogo treniraju i dosta se znoje hidratacija jako bitna”.

Iako postoji preporuka da je 8 čaša vode dnevno dovoljno da bi se hidrirao organizam, stručnjaci smatraju da to nije dobro interpretirano: “Naučnici su pod 8 čaša vode dnevno, podrazumevali ukupan unos tečnosti u danu, a koji se može dobiti i unosom hrane, koja takođe sadrži vodu. U većini slučajeva, ne postoji tačna količina vode koju bi trebalo uneti tokom jednog dana”, kaže profesor nutriciologije Dejl Šoler.

Pročitajte još:

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.