logo transparend vojvodina uzivo

Vesti

Pedijatri upozoravaju: 7 stvari koje ne treba držati u dečijoj sobi

Kada je u pitanju uređenje dečije sobe, roditelji često imaju potrebu da je ispunjavaju raznim šarenim igračkama, dekoracijama i omiljenim crtanim junacima. Međutim, pedijatri se slažu da je prioritet pružiti deci siguran i prijatan prostor za igru i spavanje. Sigurnost u dečijoj sobi igra ključnu ulogu u zaštiti deteta od mogućih povreda i negativnih uticaja na zdravlje.

Otkrijte 7 stvari koje ne biste trebali držati u dečijoj sobi kako biste zaštitili svoje dete od potencijalnih opasnosti:

Televizor

Deca koja imaju televizor u svojoj sobi provedu čak pet sati više gledajući televiziju u poređenju sa onima koji ga nemaju, potvrđuje istraživanje sa Univerziteta Kolumbija u Njujorku. Osim toga, preterano gledanje televizije može dovesti do boravka u zatvorenom prostoru, povećanog rizika od gojaznosti, loših prehrambenih navika, kognitivnih i razvojnih poremećaja, kao i problema sa spavanjem. Stručnjaci preporučuju da se deca ograniče na maksimalno dva sata gledanja televizije dnevno, uz postavljanje jasnih granica i kontrolu sadržaja.

Glasne igračke

Deca često žele igračke koje proizvode glasnu buku, ali pedijatri upozoravaju na opasnosti po sluh. Studija sprovedena od strane Sight and Hearing Association otkrila je da neke popularne igračke mogu prouzrokovati oštećenje sluha već nakon 15 minuta korišćenja. Zbog toga je važno izbegavati izuzetno glasne igračke i umesto toga odabrati one koje su bezbednije za sluh deteta.

Nestabilan i težak nameštaj

Nestabilan i težak nameštaj u dečijoj sobi može predstavljati opasnost od prevrtanja i povređivanja deteta. Stručnjaci savetuju da se izbegavaju komadi nameštaja koji nisu pričvršćeni za zid, oštri uglovi, loše obrađeno drvo, kao i teška umetnička dela, ogledala i lomljive stvari. Pravilno pričvršćivanje nameštaja za zid i izbor sigurnog nameštaja su ključni faktori za očuvanje bezbednosti deteta u sobi.

Venecijaneri

Prozori sa venecijanerima mogu biti opasni za decu, posebno ako nisu pod nadzorom. Duge vezice venecijanera mogu predstavljati rizik od davljenja. Kako biste obezbedili sigurnost, prozori treba da budu van domašaja dece ili treba da odaberete alternative koje su bezbednije.

Nezaštićene utičnice i uređaji

Utičnice i nezaštićeni električni uređaji mogu biti opasni za decu. Da biste zaštitili svoje dete, treba obezbediti zaštitu utičnica i električnih uređaja, kao i dobro pričvrstiti kablove. Takođe je važno isključiti električne uređaje kada se ne koriste kako biste minimizirali rizik od električnih opasnosti.

Biljke

Iako biljke mogu biti osvežavajući dodatak dečijoj sobi, važno je izabrati biljke koje nisu otrovne za decu. Pre unošenja biljke u dom, treba proveriti njenu bezbednost i eventualne alergijske reakcije koje dete može imati. Postavite biljke van domašaja dece kako biste izbegli neželjene situacije.

Dodaci u krevetiću

Dečiji krevetić uvek treba da bude prazan kako bi se minimizirao rizik od povreda. Okačene slike, police i druge dekoracije na zidu pored krevetića mogu predstavljati rizik od pada. Veliki jastuci, zavese i plišane igračke takođe mogu ometati detetov san i predstavljati opasnost. Važno je osigurati bezbedno okruženje u krevetiću kako bi dete mirno spavalo i bilo zaštićeno.

Kada je reč o dečijoj sobi, sigurnost treba da bude prioritet. Izlaganje dece potencijalnim opasnostima mogu dovesti do povreda ili zdravstvenih problema. Uz pedijatrijske smernice kao osnovu, možete stvoriti prostor koji je bezbedan, udoban i podstiče zdrav razvoj deteta. Pažljivo birajte kako biste stvorili sigurnu i prijatnu okolinu za svoje dete.

Pročitajte još:

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.