Partizan „zaboravio“ Nordsjeland: Crno-beli savladali Javor

Dobra uvertira Partizana za Četvrtak

Pobeda je jedini i najbolji lek posle razočaravajućih rezultata i upravo toj “medicini” je Partizan pribegao u domaćem šampionatu posle neuspeha u Danskoj, savladavši Javor sa 3:1. Golove za crno-bele su postigli Kvinsi Menig, Aranđel Stojković i Mateus Saldanja, dok je čast Ivanjičana odbranio Dino Dolmagić…

Nije bilo lako sabrati se posle debakla u Dnaskoj, ali kada je već najveći rival ponudio “poklon”, onda je i Igoru Duljaju I njegovim izabranicima valjalo da iskoriste priliku i na svom terenu makar poprave utisak, odnosno iskupe se protiv Javora za evropski neuspeh.

Tim povodom, stručni štab Partizana je izvršio nekoliko promena u odnosu na prethodni meč, na klupi su ostali Marković, Šćekić i Severina, dok su priliku od starta dobili Saničanin, Kalulu i povratnik Belić. I videlo se da želja postoji, iako crno-belima svakako nije bilo lako protiv duplog bloka, “specijaliteta” Radovana Ćurčića, iz koga njegovi timovi vrebaju kontre i najčešće tako “lome” rivale.

Međutim, tim iz Humske je ovoga puta bio tačan, siguran na lopti, konstatno u posedu i to na protivničkoj polovini, iako, ruku na srce, po izuzetno toplom i sparnom vremenu, ritam nije bio previše jak.

Posle nekoliko minuta u kojima su tražili sebe, verovatno i poljuljano samopouzdanje, Partizan je počeo da preti i to u talasima, da pronalazi pukotine u odbrani Javora, čiji igrači su disciplinovano stajali u niskoj zoni, ali kadkad pravili greške I omogućavali crno-belima da dijagonalnim pasovima proigraju krila, samim tim I dođu u poziciju da ugroze golmana Manojlovića.

U toj početnoj fazi, Partizan je pretio preko Kalulula i Meniga, ali i posle kornera Natha, kada je Saničanin skočio najviše, ali gađao direktno u čuvara mreže. Izdržao je Javor taj početni udar, uspeo da amortizuje domaćina dobrih desetak minuta i kada se učinilo da će uspeti da isparitaju, napravili su grešku koja ih je koštala gola.

U tom 22. minutu Kristijan Belić je oduzeo loptu, potom brzo proigrao Kvinsija Meniga, a Holanđanin, u svom stilu, preko bloka “iz kolena” pogađa dalji ugao za vođstvo svog tima – 1:0.

Gol je pomogao Partizanu da dodatno podigne samopuzdanje, dok je suprotno uticao na Javor, koji se u potpunosti povukao pred svoj gol i gotovo više nije ni pokušavao da istrči ofanzivnu tranziciju, jer bi došlo ili do greške u pas ili bi crno-beli presekli kontraudar u ranoj fazi.

Igralo se praktično pred jednim golom, Partizan je kružio tražio način da probije bunker, imao i nekoliko pokušaja preko Saldanje, Kalulua i Meniga, dok su Ivanjičani najdalje otišli prilikom udarca Nemanje Miletića iz prekida, koji je pogodio spoljašnji deo mreže.

U smiraju se pomalo i zakuvalo, prvo je Kembel uspeo da pobegne čuvarima, čak i uputi udarac, no, blok ga je stigao u poslednjem momentu i olakšao golmanu Jovanoviću, da bi u 40. minutu Partizan postigao i drugi gol preko Saldanje, na pas Natha, međutim, na intervenciju VAR sobe taj pogodak je poništen.

Početak nastavka šokantan po Partizan. Tek što su timovi ušli u drugo poluvreme, posle nekoliko “razmenjenih” napada gosti su izjednačili. Igrao se 49. minut u jeku napada Partizana gosti su osvojili loptu I to Dino Dolmagić, koji je istrčao dobrih 40 metara, dok ga je Kvinsi Menig nevoljno pratio i na kraju, poput krave koja da 20 litara mleka i potom šuutne nogom i sve prospe, pustio da igrač Javora šutne sa 25 metara i pogodi gornji ugao – 1:1.

Probudilo je to ono malo najupornije publike u Humskoj, igrači su odjednom dobili podršku i pomoć sa tribina, te su počeli da pritiskaju Ivanjičane i pokušavaju iz napada u napad. Prvo je zapretio Saničanin sa distance, potom je Antić centrirao ka Kalululu koji je “uhvatio” volej i – pogodio stativu.

U sledećem napadu, Partizan je ponovo poveo, Bio je to 57. minut, Bibars Natho je odigrao sjajan pas “ispod lakta” spoljašnjim delom kopačke ka Aranđelu Stojkoviću, koji se našao na poziciji napadača I uspeo da provuče loptu pored istrčalog Manojlovića za – 2:1.

Partizan je posle pomenutog gola u potpunosti preuzeo inicijativu i bilo je smao pitanje trenutka kada će Javor ponovo pokleknuti. Dogodilo se to u 70. minutu i svemu je prethodio dobar pokušaj Saldanje koji je Manojlović odbranio. U sledećem napadu Kristijan Belić je oduzeo loptu igračima Javora na sredini terena, a zatim pravovremenim pasom izbacio Mateusa Saldanju, koji je predriblao golmana I lagano pogodio praznu mrežu – 3:1.