NOVI SAD – Pokrajinski zaštitnik građana – ombudsman organizovao je prvi radni sastanak i seminar o pravima deteta za članove i članice Dečjeg saveta.
Događaj se odvijao od 18. do 20. septembra u Kongresnom centru Ceptor na Andrevlju sa ciljem da se članovi i članice Dečjeg saveta bolje upoznaju, prošire svoja znanja o ljudskim pravima i pravima deteta i planiraju teme i aktivnosti u budućem periodu.
Tokom tri dana predavanja, radionica i debata, članovi i članice radili su na osmišljavanju vizuelnog identiteta, motoa, misije i vizije Saveta, a kao teme od posebnog interesovanja i značaja izdvojili su vršnjačko nasilje, mentalno zdravlje dece i mladih i unapređenje rada učeničkih parlamenata. U skladu sa navedenim temama, sačinjen je plan aktivnosti do kraja ove godine i okvir za aktivnosti tokom prve polovine naredne godine.
Neki od članova i članica Dečjeg saveta, u izjavama za medije, izrazili su svoja očekivanja i motivaciju da budu deo ovog važnog tela Ombudsmana. Zainteresovanost za temu ljudskih prava, prava deteta, ali i želja da budu deo tima koji aktivno radi na unapređenju prava deteta, želja da učine neku promenu, ali i da upoznaju ljude koji razmišljaju na sličan način u cilju međusobne razmene iskustava, samo su neki od motiva koje su navodili, dok su kao probleme prepoznali nedovoljan kvalitet obrazovanja i nedovoljnu informisanost dece o mogućnostima i načinima za ostvarivanje i unapređenje svojih prava.
Mihajlo Kovač, učenik treće godine Gimnazije „Jovan Jovanović Zmaj“ naveo je da je njegov motiv da se prijavi za Dečji savet je bila želja za nekom promenom: „U poslednje vreme sam baš počeo da uočavam gde bi i šta bi sve moglo da se menja i poboljša, tako da sam ovaj savet prepoznao kao savršenu priliku za to. Osim toga hteo sam i da upoznam ljude koji razmišljaju na sličan način i da sa njima razmenim dosadašnja iskustva u ovom sektoru. Kao najveći problem mladih trenutno vidim nedovoljnu informisanost. Danas kada nas toliki broj informacija obasipa prosto je teško dobro i kvalitetno se informisati o nekim mogućnostima i prilikama za decu i mlade. Članstvom u ovakvom savetu nadam se da ću moći da unapredim svoje znanje i veštine u oblasti dečjih i ljudskih prava, ali i da doprinesem boljem sutra za decu i mlade“.
Ana Čengeri, učenica drugog razreda Gimnazije „Borislav Petrov Braca“ rekla je da očekuje da će na seminaru dobiti potrebna znanja i veštine kako bi efikasno doprinela radu Dečjeg saveta: „Nadam se da ću naučiti kako da se bolje angažujem u donošenju odluka i da zastupam interese dece. Motivacija za prijavu u Dečji savet proizlazi iz mog dubokog interesovanja za pitanja koja se tiču dece i prava deteta. Želim biti deo tima koji aktivno radi na unapređenju prava i uslova za decu i mlade u našem društvu“.
Dečji savet Pokrajinskog zaštitnika građana – ombudsmana ustanovljen je u februaru 2023. godine. Učešćem u radu i aktivnostima Dečjeg saveta, 15 članica i članova ovog tela, uzrasta od 13 do navršenih 18 godina, imaju mogućnost da informišu i obaveštavaju Ombudsmana o kršenju prava deteta, daju mišljenje, savete i predloge radi unapređenja prava deteta, učestvuju u organizovanju edukativnih aktivnosti o pravima deteta i učestvuju u realizaciji istraživanja o stanju prava deteta.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.