Novosadsko oko sokolovo nadgleda saobraćaj

NOVI SAD – „NS patrol“ sistem juče je i zvanično počeo da radi, kao što je pre desetak dana najavio član Gradskog veća za komunalne i inspekcijske poslove Zdravko Jelušić.

Novosadsko oko sokolovo nadgleda mirujući saobraćaj, kontroliše parkiranje na kolovoznim trakama, zaustavljanje i parkiranje na zelenim površinama, trotoarima i biciklističkim stazama i u pešačkoj zoni, a patrole Komunalne milicije obilaziće grad s ukupno pet vozila i deset bicikala opremljenih kamerama.

U proteklom periodu obavljeni su testiranje i tehnička priprema sistema, tako da je procesuiranje uočenih prekršaja i kažnjavanje počelo prvog radnog dana, nakon prvomajskih praznika.

– Svi naš sistem porede sa beogradskim okom sokolovim, ali je osnovna razlika u tome što, osim saobraćajnica, on kontroliše i zelene površine, pešačke zone, trotoare i biciklističke staze – objasnio je Jelušić. – Od Nove godine smo testirali sistem, jer je bilo neophodno uraditi geolociranje parking površina, kako bismo te prostore isključili iz obuhvata kažnjavanja, te proverili funkcionisanje u automatskom režimu sa drugim softverima i bazama podataka. Reč je o velikom poslu, koji je završen u dovoljnom obimu da možemo početi sa kontrolom saobraćajnica i drugih komunalnih površina. Trebalo je povezati sistem sa softverom Ministarstva unutrašnjih poslova, kako bismo na osnovu registarskih tablica vozila u prekršaju mogli da, u automatskom režimu, dobijemo sve podatke o vlasniku, a ne pojedinačno, po svakom uočenom prekršaju, jer bi to iziskivalo velike ljudske resurse.

Kazna od 5.000 do 150.000 dinara

Kazna za parkiranje i zaustavljanje na zelenoj površini naplaćivaće se 25.000 dinara fizičkim licima, odnosno 150.000 ukoliko je reč o pravnom licu, dok će taj prekršaj preduzetnike koštati 75.000. Parkiranje na javnoj površini, trotoaru, biciklističkoj stazi i u pešačkoj zoni kažnjavaće se sa 5.000 dinara (fizička lica), 15.000 (preduzetnici) i 25.000 (pravna lica), odnosno 10.000 (odgovorno lice u firmi), a isti iznosi predviđeni su i za parkiranje na saobraćajnoj traci. Za neodazivanje na poziv o izjašnjenju fizička lica moraće da plate 25.000 dinara, pravna 150.000 (odgovorno lice 25.000), a preduzetnici 25.000. Kazna za pokrivanje registarske tablice iznosi 20.000. Ukoliko pravno lice ili preduzetnik uplati kaznu u roku od osam dana, biće oslobođeno plaćanja 50 odsto iznosa i podrazumeva se da je uplata ujedno i izjašnjenje. Ako stranka želi da se izjasni da je neko drugi izvršio prekršaj, moguće je doći u zgradu Inspekcijskih organa zajedno s onim ko prihvata da je odgovoran. Drugi način je da vlasnik vozila pošalje istu izjavu, overenu kod notara.

Na „beloj listi” nalaze se, odnosno od kažnjavanja su izuzeta vozila Policije, Hitne pomoći, Vatrogasne službe i komunalnih službi na dnevnim zadacima.

Vozila „NS patrol” sistema prave dva kruga i, ukoliko kamere u drugom uoče vozilo na površini koja nije predviđena za parkiranje, registarske oznake se šalju serverima MUP-a na proveru vlasnika. Softver obrađuje pristigle podatke, kreiraju se obaveštenja vlasnicima vozila i takvi fajlovi se šalju jednom nedeljno Javnom preduzeću „Pošta Srbije”, pa distribuiraju na adrese građana ili pravnih lica, u zavisnosti od toga ko je vlasnik vozila.

– Zadržavanje duže od tri minuta smatra se parkiranjem, iako su uključena sva četiri migavca – objasnio je Jelušić.

U slučajevima kada kamere na automobilima ne mogu da prepoznaju registarske tablice, jer su prljave, namerno prekrivene ili je gepek otvoren, sistem alarmira vozača, koji obaveštava patrole na biciklima, a geolokacija takvog vozila vidljiva je svima u sistemu.

Pročitajte još:

 Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Search
Close this search box.