Novi Sad na drugom mestu po građevinskoj aktivnosti

Srpska Atina je zauzela drugo mesto po građevinskoj aktivnosti. U odnosu na prošlu godinu izdato je više od 12 odsto radnih dozvola na teritoriji Srbije. O tome šta se gradi i za šta se zalaže sindikat građevinarstva pričao je za NS Uživo Josip Modić, predsednika Sindikata građevinarstva Vojvodine i Novog Sada.

Prema rečima našeg sagovornika, poslednji podaci pokazuju da je izdato više od 12 odsto radnih dozvola na teritoriji Srbije, u odnosu na prošlu godinu.

-To je dokaz da će se raditi i graditi više. Na sremskoj strani se radi devet novih ulica, a očekujemo da će tek u avgustu krenuti izgradnja u punom zamahu. Biće izgrađeno novo naselje koje će biti predviđeno za 30.000 stanovnika i zbog toga se radi kompletna infrastruktura, kanalizacija i svi prateći objekti- naglasio je Modić.

Sremska strana će tako biti na drugom mestu po građevinskoj aktivnosti, odmah iza beogradske oblasti. Očekuje se  završetak podzemne garaže kod Banovine, kaže Modić, koja bi posle Nove godine trebalo da bude puštena u rad.

-Radi se parterno uređenje i radovi se privode kraju. U radovima je učestvovala domaća građevinska kompanija, koja je socijalno odgovorna i zapošljava dosta ljudi. Za nekoliko meseci se očekuje i završetak podzemne garaže kod Modene. Takođe, u narednom periodu se očekuje završetak biciklističke staze Rumenka – Kisač – Irmovo. Kanalizaciona mreža u prigradskim mestima je negde već urađena, negde će tek biti, a negde se projektuje- rekao je Modić i dodao:

Oko 50.000 ljudi živi od rada građevinske industrije. Lepše i suvo vreme utiče na građevinsku sezonu – produžava je. Nadamo se da će nastaviti istim tempom i da će se raditi sve što je usvojeno GUP-om. Da se neće odustajati od planova koji treba da se rade- kolektor, kanalizacija, škole, obdaništa. Takođe, sa sremske strane vrtići, kanalizaciona mreža i pijaca. Parking servis će se takođe izmeštati na Mišeluk.

Kako objašnjava predsednik Sindikata građevinarstva, dnevnice su veoma dobre, ali dolazi do deficita kvalifikovanih radnika i sve češće rade stariji ljudi. U Srbiju je u potrazi za poslom stiglo mnogo radnika iz Indije, Šri lanke i Turske i prema nekim podacima na srpskom tržištu ima oko 90.000 stranih radnika.

-Zakon koji je donet olakšava stranim radnicima dolazak u Srbiju, a mi se zalažemo da imaju ista prava kao naši radnici. Takođe, naši radnici kada odu u inostranstvo mi se zalažemo za njihova prava. Sindikat je zadovoljan kako se radi, podržavamo sve planove koji su upisani u GUP-u. Gradilo se za vreme bivšeg gradonačelnika i nastavilo se za vreme sadašnjeg– kazao je Josip.

 

Pročitajte još:

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.