Novaković: Sastanak u Briselu pravovremen; Pitanje KiM bezbednosno

BEOGRAD – Direktor istraživanja Centra za međunarodne i bezbednosne poslove Igor Novaković rekao je danas za Tanjug da je sastanak predsednika Srbije Aleksandra Vučića sa generalnim sekretarom NATO Jensom Stoltenbergom u Briselu pravovremen, kao i da je od strane predstavnika srpske strane naglašeno da se pitanje KiM premešta iz političke u bezbednosnu ravan.

Odgovarajući na pitanje koliko je jučerašnji sastanak u Briselu više bezbednosno nego političko pitanje, Novaković ističe da stvari treba sagledavati u svojoj sveukupnosti i da trenutna situacija nije samo pitanje dešavanja na severu KiM, već da se radi i o drugim procesima.
„Ono što smo mogli čuti i u vestima, što je potvrđeno i od premijera privremenih prištinskih institucija Aljbina Kurtija, da je Kosovo od Turske kupilo dronove ‘Barjaktar’ koji se mogu koristiti u nekim potencijalno ofanzivnim operacijama uključujući tu i sever KiM“, rekao je Novaković.

Komentarišući sastanak predsednika Srbije Aleksandra Vučića i generalnog sekretara NATO Jensa Soltenberga Novaković ističe da je sastanak bio pravovremen, ali da se iz medija ne može saznati mnogo, kao i da je sada od strane predstavnika srpske strane naglašeno da se pitanje KiM premešta iz političke ravni u bezbednosnu ravan jer, prema rečima Novakovića, verovatno postoji mogućnost sukoba, ali i njegovog prelivanja na region.
Budući da je povećan broj pripadnika KFOR-a, a pre svega turskog kontigenta, kao i najavu da će na čelu KFOR-a biti turski general, Novaković kaže da ne bi pridavao veliki značaj turskom kontigentu u KFOR-u budući da se potezi i kretanja KFOR-a donose zajednički, a svi ključni potezi će dalje biti u nadležnosti Združene komande NATO u Evropi.
„Što se tiče same zone letenja, upozorenje je pravovremeno i ono sugeriše da nijedna letelica koja se kreće u domenu do 5.000 metara neće moći da poleti bez eksplicitne dozvole KFOR-a što je garancija da ove letelice neće biti korišćene, ali sama kupovina letelica otvara određena pitanja koja se odnose na njihovu pravu svrhu“, rekao je Novaković povodom oglašavanja NATO-a da on kontroliše ko sme da leti iznad KiM.

Govoreći o planu specijalnog izaslanika EU za dijalog Beograda i Prištine Miroslava Lajčaka i glavnog prištinskog pregovarača u dijalogu sa Beogradom Besnika Bisljimija koji se sastoji od četiri tačke, dok se u medijima najviše govorilo o tački koja se odnosi na smanjenje prisustva kosovske policije oko zgrada opština za 25 odsto, Novaković ističe da je bitna druga tačka pomenutog plana.
Ta tačka se odnosi na veću koordinaciju tzv. kosovske policije sa KFOR i EULEX što bi, prema njegovim rečima, trebalo da znači da će dolaziti i do stalne komunikacije oko eventualnih kretanja i akcija čime se povećava i uloga KFOR-a, čime KFOR nije samo treća instanca kada je u pitanju reagovanje u kriznim situacijama.
„KFOR ne preuzima nadležnosti koje se tiču policijskih poslova, ali je u stalnoj komunikaciji sa ostale dve institucije odnosno sa EULEX i kosovskom policijom“, ističe Novaković.
Kada je reč o kontigentu KFOR-a na KiM, Novaković kaže da je on neposredno nakon majskih nereda u Zvečanu povećan i koji verovatno može da odgovori svim izazovima u ovom trenutku, ali da ako bi došlo do neke šire nestabilnosti, Novaković kaže da bi se verovatno tražilo od KFOR-a da poveća svoje snage na terenu i da bi jedino Turska u ovom momentu bila spremna da pošalje još dodatnih snaga na KiM.

Na NATO samitu u Viljnusu insistiralo se na sprovođenju sporazuma iz Brisela i Ohrida, a cilj pomenutih sporazuma je prema rečima Novakovića bio deeskalacija odnosno smanjivanje mogućnosti za neku veću eskalaciju na Zapadnom Balkanu sa epicentrom na KiM.
„Ono što smo mi videli, umesto deeskalacije, je da je nakon postizanja sporazuma došlo do eskalacije situacije tamo“, rekao je Novaković i dodao da je NATO u ovom momentu fokusiran na dešavanja u Ukrajini i da je kosovsko pitanje tema od sekundarnog značaja, ali da nije beznačajna.
Suštinska stvar za deeaskalaciju na KiM, prema rečima Novakovića, nisu samo konkretni potezi na terenu, već da je ključna promena narativa sa obe strane i da ono što stiže i iz Prištine, ali i iz Beograda, utiče na podizanje tenzija, kao i da je situacija sa „Barjaktarima“ poruka koja je upućena i Beogradu, ali i domaćoj javnosti na KiM.

Pročitajte još:

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.