Nova zagonetka Bitcoin-a: Kako napustiti fosilna goriva i postati zelen?

Tokom protekle godine, kompanija koja „rudari“ kriptovalute imala je ono što se činilo idealnom lokacijom za hiljade računara žednih energije koji su radili danonoćno da verifikuju bitkoin transakcije: teren elektrane na ugalj u ruralnoj Montani. Industrija kriptovaluta je pod sve većim pritiskom da obuzda uticaj svoje ogromne potrošnje električne energije na životnu sredinu, Marathon Digital Holdings je doneo odluku da spakuje svoje računare, nazvane rudari, i premesti ih u vetropark u Teksasu.

U svetu rudarenja bitkoina, pristup jeftinoj i pouzdanoj struji je sve. Međutim, mnogi ekonomisti i ekolozi upozoravaju kako digitalna valuta, koja je još uvek pogrešno shvaćena, raste u ceni a sa njom i popularnosti proces rudarenja koji je od ključnog značaja za njeno postojanje i vrednost postaje energetski intenzivan i potencijalno neodrživ.

Bitkoin je nastao 2009. godine kao nov način plaćanja za stvari koje ne bi bile predmet nadzora centralnih banaka ili vlade. Iako tek treba da se stabilizuje kao globalni način plaćanja, svoju popularnost je stekao kroz porast investicija uprkos volatilnosti koja može izazvati divlje kolebanje njegove cene. U martu 2020. jedan bitkoin je vredeo nešto više od 5.000 dolara. To je poraslo na rekordnih 67.000 dolara u novembru 2021. pre nego što je palo na nešto više od 35.000 dolara u januaru.

Centralno za tehnologiju bitkoina je proces kroz koji se transakcije verifikuju i zatim snimaju na ono što je poznato kao blockchain. Računari povezani sa bitkoin mrežom se utrkuju u rešavanju složenih matematičkih proračuna kojima se potvrđuju transakcije, a pobednik zarađuje tek iskovane bitkoine kao nagradu. Trenutno, kada mašina reši zagonetku, njen vlasnik je nagrađen sa 6,25 bitkoina, ukupno vrednih oko 260.000 dolara. Sistem je kalibrisan da pušta 6,25 bitkoina svakih 10 minuta.

Kada je bitkoin prvi put izmišljen, bilo je moguće rešiti zagonetke pomoću običnog kućnog računara, ali tehnologija je dizajnirana tako da problemi postaju sve teži za rešavanje kako više „rudara“ radi na njima. Oni koji danas rudare koriste specijalizovane mašine koje nemaju monitore i više liče na visokotehnološki ventilator nego na tradicionalni računar. Količina energije koju računari koriste za rešavanje zagonetki raste kako se sve više računara pridružuje naporima i zagonetke otežavaju.

Marathon Digital, na primer, trenutno ima oko 37.000 rudara, previđanja su da će ih do početka sledeće godine imati 199.000 onlajn, saopštila je kompanija.

Određivanje tačne količine energije koju industrija koristi je teško, jer ne prijavljuju sve rudarske kompanije svoju potrošnju, a neke su mobilne, pomerajući kontejnere za skladištenje pune „rudara“ širom zemlje koji jure za jeftinom energijom.

Indeks potrošnje električne energije u Kembridžu procenjuje da je rudarenje bitkoina potrošilo oko 109 teravat sati električne energije tokom prošle godine, blizu količine koja je korišćena u Virdžiniji 2020, prema američkom Energetskom informacionom centru. Trenutna stopa korišćenja bi dostigla 143 TVh tokom cele godine ili otprilike onoliko koliko koriste država Ohajo ili Njujork 2020.

Kembridžova procena ne uključuje energiju koja se koristi za rudarenje drugih kriptovaluta.

Ključni trenutak u debati o upotrebi energije bitkoina došao je prošlog proleća, kada je samo nekoliko nedelja nakon što je Tesla Motors rekao da ulaže 1,5 milijardi dolara u bitkoin i da će takođe prihvatiti digitalnu valutu kao plaćanje za električna vozila, izvršni direktor Elon Musk.

Neki žele da se vlada umeša u regulaciju.

U Njujorku guvernerka Keti Hočul je pod pritiskom da odbije dozvolu za projekat u rekonstruisanoj elektrani za postrojenje koje radi na ugalj i  prirodni gas, iako je sudija države Njujork presudio da projekat neće uticati na vazduh ili vodu obližnjeg jezera Seneka.

„Ponovno napajanje ili proširenje elektrana na ugalj i gas da bi se zaradio lažni novac usred klimatske krize je bukvalno suludo“, rekla je Ivon Tejlor, potpredsednica Seneca Lake Guardiansa.

En Hedžes iz Informativnog centra za životnu sredinu Montane rekla je da su pre nego što se Marathon Digital pojavio, ekološke grupe očekivale da će se elektrana na ugalj u Hardinu u Montani zatvoriti.

„To je bio sat smrti“, rekao je Hedžes. „Dobijali smo njihove kvartalne izveštaje. Gledali smo koliko rade. Videli smo da nastavlja da opada iz godine u godinu – a prošle godine se to potpuno promenilo. Ne bi postojao da nije bilo bitkoina.“

Industrija kriptovaluta „mora da pronađe način da smanji svoju potražnju za energijom“ i treba da bude regulisana, rekao je Hedžes. „Ovo je neodrživo.”

Neki kažu da je rešenje prelazak sa verifikacije dokaza o radu na verifikaciju dokaza o ulozi, koju već koriste neke kriptovalute. Uz dokaz udela, verifikacija transfera digitalne valute se dodeljuje računarima, umesto da se takmiče. Veća je verovatnoća da će ljudi ili grupe koje ulažu više kriptovaluta dobiti posao i nagradu.

Neke kompanije u industriji priznaju da postoji problem i obavezuju se da će postići neto nultu emisiju,ne dodajući gasove koji stvaraju efekat staklene bašte u atmosferu, potpisivanjem Cripto Climate Accord, po uzoru na Pariski klimatski sporazum.

„Sve kripto zajednice treba da rade zajedno, kako bi se smanjio uticaj na globalno zagrevanjei da doprinese vitalnoj tranziciji na globalnu ekonomiju sa niskim sadržajem ugljenika“, navodi se u sporazumu.

Marathon Digital je jedna od nekoliko kompanija koje se nadaju iskorištavanju viška obnovljive energije iz solarnih i vetroelektrana u Teksasu. Ranije ovog meseca, kompanije Blockstream Mining i Block, ranije Skuare, objavile su da u Teksasu otvaraju malo rudarsko postrojenje van mreže koje koristi Tesla solarne panele i baterije.

„Ovo je korak ka dokazivanju naše teze da rudarenje bitkoina može finansirati infrastrukturu električne energije sa nultom emisijom“, rekao je Adam Back, izvršni direktor i suosnivač Blockstream-a.

Kompanije tvrde da rudarenje kriptovaluta može pružiti ekonomski podsticaj za izgradnju više projekata obnovljive energije i pomoći u stabilizaciji energetskih mreža. Rudari daju proizvođačima obnovljive energije garantovanog kupca, što olakšava projektima da dobiju finansiranje i generišu energiju punim kapacitetom.

Rudarske kompanije su u mogućnosti da sklapaju ugovore za jeftiniju energiju jer „sva energija koju koriste može da se isključi i vrati u mrežu u trenutku“, rekao je Thiel.

U Pensilvaniji, Stronghold Digital čisti stotine godina otpada od uglja spaljivanjem kako bi stvorio ono što država klasifikuje kao obnovljivu energiju koja se može poslati u mrežu ili koristiti u rudarenju bitkoina, u zavisnosti od potreba za energijom.

Odeljenje za zaštitu životne sredine Pensilvanije je partner u radu, koji koristi relativno novu tehnologiju za efikasnije sagorevanje otpadnog uglja i sa manje emisija. Ostavljene same, gomile otpadnog uglja mogu se zapaliti i goreti godinama, oslobađajući gasove koji stvaraju staklene bašte. Kada je vlažan, otpadni ugalj ispira kiselinu u vodene tokove.

Kako Marathon Digital postepeno premešta svojih 30.000 rudara iz Montane, za sobom ostavlja desetine miliona dolara u rudarskoj infrastrukturi. Samo zato što Marathon više ne želi da koristi energiju na ugalj ne znači da neće biti drugog rudara bitkoina koji će zauzeti njegovo mesto.

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.