Psiholozi otkrivaju 4 vrste početaka.
Kad se godina približi kraju, kad nova zakuca na vrata, da li će vam ostati neki “nezavršeni posao” koji vam crpi energiju? Nova godina donosi nam novu priliku da zakoračimo stepenicu više na lestvicama ličnog rasta i ostvarimo bolji život. A da bi bilo tako, trebalo bi da znamo da dobro završavamo i započinjemo.
Godine prolaze. Neminovno. Reka života teče. Nezaustavljivo. Završeci i novi počeci izmenjuju se i isprepliću do te mere da je ponekad teško razlučiti da je li sledeći korak kraj jednog puta ili početak drugog, a često je i jedno i drugo. Ritam početaka i završetaka duboko je utkan u naše biće, a kako se s njim nosimo uveliko će uticati na naš razvoj i kvalitet življenja – hoće li nas valovi života ljuljati i nositi prema novim obalama ili nas, pak, potopiti.
Šta su to dobri završeci i zašto su tako važni?
Kao prvo – dobar završetak je – završen! Ali šta ako to nije? Gestalt – pravac psihoterapije koji je osnovao Fritz Perls – u velikoj meri se bavi ograničavajućim uticajem „nezavršenih poslova” koji nam poput magneta odvlače dragocenu energiju iz sadašnjeg trenutka i uzrokuju hod kroz život koji mnogi opisuju kao „dva koraka napred, jedan nazad”.
Nezavršeni poslovi
I tako redom – nezavršeni poslovi s bivšima, partnerima, prijateljima, šefovima, neispunjena obećanja samoj sebi, odgođeni planovi Na kraju možete biti srećni ako uspete u „sada i ovde” zadržati 10 posto svoje energije, a tu jedva pomaže i najjača kafa.
Slušajmo svoje srce
„Nije stvar u tome koliko godina živimo, nego u tome koliko života ima u tim godinama!” izreka je pripisana Abrahamu Lincolnu. I zaista, ako zamislimo da se nalazimo negde pri kraju svog životnog puta i gledamo unazad, ono što pamtimo kao važno i vredno, stvari su u kojima smo sledili nadahnuće svog srca, a ne mozga.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.