NIU „Makedonski informativni i izdavački centar“ obeležio Svetski dan kulturne raznolikosti za dijalog i razvoj

PANČEVO – Povodom Svetskog dana kulturne raznovrsnosti za dijalog i razvoj Novinsko izdavačka ustanova „Makedonski informativni i izdavački centar“, čije je sedište u Pančevu, drugu godinu za redom posetila je Kikindu, Plandište i Novi Sad, gde su se predstavili svojim izdanjima.

Oni su u periodu od 17. do 21. maja bili u centru ova tri mesta na više lokacija i poklanjali građanima svoja izdanja sa ciljem promocije same ustanove, ali i makedonske kulture u Srbiji.

U okviru svojih aktivnosti poklanjali su i knjige i svoja izdanja, odnosno nagrađivali pojedince i ustanove, posebno bolnice. Na taj način dali su doprinos obeležavanju Svetskog dana kulturne raznolikosti za dijalog i razvoj koji se obeležava 21. maja.

Svetski dan kulturne raznovrsnosti za dijalog i razvoj se obeležava širom sveta. U našem sve raznovrsnijem svetu, zaštita kulturne raznovrsnosti predstavlja etički imperativ, nerazdvojiv od poštovanja ljudskog dostojanstva, ljudskih prava i osnovnih sloboda. Srbija je napravila značajne korake na polju poboljšavanja i unapređenja statusa najstigmatizovanijih zajednica u zemlji čime se uspotavlja širok dijapazon oblasti u kojima treba dalje da se nastavi sa radom.

U duhu unapređivanja i izgradnje jake kulturne raznovrsnosti, predočavaju se detaljne preporuke za okončanje stigmatizacije i jačanje inkluzije ugroženih zajednica.

U cilju uspostavljanja posebne oblasti koja se odnosi na unapređenje kulturne raznovrsnosti, oblast broj pet koju je Tim Ujedinjenih nacija u Srbiji uvrstio u Okvir razvojnog partnerstva, a koji je potpisan sa Vladom Republike Srbije, jasno pravi vezu između kulture, raznovrsnosti i ljudskih prava.

„Slavljenje kulturne raznolikosti znači otvaranje novih izgleda za održivi razvoj i promovisanje kreativnih industrija i kulturnog preduzetništva kao potencijala za otvaranje miliona novih radnih mesta širom sveta – posebno za mlade ljude, a naročito za žene. Kultura predstavlja pokretač održivog razvoja i kao tavka je prepoznata u novoj Agendi održivog razvoja do 2030. godine, koju su Ujedinjene nacije usvojile. Kultura pruža jedinstvenu mogućnost za povezivanje ekonomskih i socijalnih aspekata razvoja – kulturna dobra i usluge imaju identitete, referentne tačke i vrednosti, a ujedno omogućavaju milionima kreatora, umetnika da žive od njihovog rada. Veličanje kulturne raznovrsnosti znači da im se omogući da trguju i podstiče ih da obogate kulturni pejzaž, koji zauzvrat i nas obogaćuje“, navodi se u saopštenju NIU „Makedonski informativni i izdavački centar“.

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.