Nema straha od ekološke katastrofe nakon akcidenta kod Bačke Palanke

BAČKA PALANKA – Nema straha od ekološke katastrofe nakon akcidenta kod Bačke Palanke, potvrdio je za RTV Branislav Vajda, predsednik Udruženja profesionalnih lađara Srbije. Kako je istakao, potonula barža ne predstavlja opasnost za plovidbu i biće uklonjena na proleće.

Analize uzoraka vode iz Dunava uzete nakon akcidenta kod Bačke Palanke pokazuju da nema promene kvaliteta vode u reci, a u Udruženju profesionalnih lađara Srbije ne očekuju veće ekološke posledice, uz ovako visok vodostaj, jer će reka brzo apsorbovati tu vrstu zagađenja.

“Koliko sam pročitao neke izveštaje ekologa koji su stručni za to, moći će da se pojave problemi lokalnog tipa, može da dođe do uginuća ribe ali lokalizovanog tipa, tako da ne bi trebalo da bude nekih većih posledica po ekologiju, jer to nije kao kada se izlije naftni derivat, kao što je bilo pre dva meseca kada se sa bugarskog broda izlila neka količina”, rekao je Vajda.

Dunav je rečni auto-put i svaki potonuli objekat trebalo bi da se ukloni, kao što se sa puteva uklanjaju oštećena vozila. Baržu bi trebalo da ukloni vlasnik plovila, a ukoliko on to nije u mogućnosti, to može da učini država o njegovom trošku, što će se najverovatnije uraditi na proleće.

“Verovatno će se sačekati da voda malo opadne pošto po velikoj vodi to ni ne može da se izvodi. Prema izveštajima Plov puta, obeležena je, ne nalazi se u plovnom putu tako da ne predstavlja opasnost za plovidbu, obeležena je sa jednom virtuelnom bovom i sa jednom fizičkom, sutra će biti postavljena još jedna fizička koja će obeležavati mesto potonuća, tako da brodovi nisu ugroženi”, dodao je on.

Iz Udruženja profesionalnih lađara Srbije savetuju vlasnike plovila, naročito nautičari koji se rekreativno bave plovidbom, da po ovakvom vodostaju budu veoma oprezni kako ne bi ugrozili plovidbu.

Pročitajte još:

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.