SRBIJA – Ukupna premija osiguranja u prvom tromesečju 2023. godine iznosila je 35,9 milijardi dinara, što je za 13,9 odsto više u odnosu na isti period prethodne godine, navodi se u izvestaju Sektora osiguranja u Srbiji koji je danas objavila Narodna banka Srbije.
U strukturi ukupne premije učešće životnih osiguranja smanjilo se sa 22 odsto u prvom tromesečju 2022. godine na 20,1 odsto u prvom tromesečju 2023.
Dodaje se da najveće učešće u ukupnoj premiji i dalje beleži osiguranje od odgovornosti zbog upotrebe motornih vozila sa 27,4 odsto, iza kojeg slede životna osiguranja sa 20,1 odsto, i imovinska osiguranja sa 19,8 procenata.
Bilansna suma društava za (re)osiguranje povećana za 2,2 odsto u odnosu na isti period prethodne godine i porasla je na kraju prvog tromesečja 2023. godine na 349,2 milijarde dinara. U Srbiji, prema izveštaju, posluje 20 društava za osiguranje, što je identičan broj u odnosu na isti period 2022. godine, s tim da se poslovima osiguranja bavi njih 16, dok se poslovima reosiguranja bave četiri društva.
“Posmatrano prema vlasničkoj strukturi kapitala, od 20 društava na kraju prvog tromesečja tekuće godine njih 15 je u većinskom stranom vlasništvu”, navedeno je u izveštaju.
Pored ovih društava na tržištu posluje i 16 banaka, osam davalaca finansijskog lizinga i javni poštanski operator, 108 pravnih lica, 77 zastupnika osiguranja i i 3.989 aktivnih ovlašćenih lica za obavljanje poslova zastupanja.
U strukturi aktive društava za (re)osiguranje za prvo tromesečje najveći deo odnosio se na dužničke hartije od vrednosti, i to dužničke hartije od vrednosti raspoložive za prodaju (39,3 odsto) i s fiksnim prinosom (15,5 odsto), iza kojih su sledili: gotovina i kratkoročni depoziti (10,6 odsto), potraživanja (10,3 odsto), nekretnine, postrojenja i oprema (8,0 odsto), tehničke rezerve koje padaju na teret saosiguravača, reosiguravača i retrocesionara (7,1 odsto).
U poređenju sa istim periodom prethodne godine, u izveštaju se navodi da se može zaključiti da su dužničke hartije od vrednosti raspoložive za prodaju smanjuju učešće u prvom tromesečju 2023. godini, dok gotovina i kratkoročni depoziti, kao i potraživanja, povećavaju svoje učešće.
Takođe, navodi se da u strukturi pasive društava za (re)osiguranje na kraju prvog tromesečja 2023. godine tehničke rezerve iskazuju učešće od 68,6 odsto, a kapital 20,7 procenata. Kako je navedeno, pri posmatranju navedenih kategorija treba imati u vidu i inflaciju koja znatno utiče na realno kretanje.
“Postojećim propisima kojima se uređuje delatnost osiguranja u Srbiji stvoreni su preduslovi za značajan korak ka daljoj konvergenciji stanja sektora osiguranja u Srbiji nivou razvoja tog sektora u EU”, navedeno je u izveštaju.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.