Najzanimljiviji muzeji u Srbiji: Muzej vinarstva i vinogradarstva

ALEKSANDROVAC – Da su muzeji jedinstvena ustanova pokazuje i Muzej vinarstva i vinogradarstva. Ovaj muzej čuva sećanje na srpsko vino i istoriju vina koja se u našoj tradiciji dugi niz godina baštini.

Ovaj muzej nastao je pre 24 godine, a danas predstavlja jednu od najzanimljivijih lokacija grada Aleksandrovca.

Muzej vinarstva i vinogradarstva – čuvar istorije srpskog vina

Muzej vinarstva i vinogradarstva nastao je pre 24 godine sa ciljem očuvanja i negovanja predmeta koji svedoče o istoriji vina na okrugu Aleksandrovačke župe, ali i čitave zemlje.

Ono što se posebno izdvaja prilikom posete ovog muzeja jeste što je predstavljen i jedan duh naroda koji je živeo i radio u ranijim vremenima te kakava je izrada bila tada.

Istorija ovog muzeja pokazuje bitnost ovog kraja za razvoj vina u našoj zemlji, ali i šire.

Priča koju muzej priča, priča hronološki i istoriju srpskog naroda. Naime, proizvodnja vina, pogotovo u ovom kraju referiše i na srednjovekovnu srpsku državu i Nemanjiće od kojih se u ovom delu počelo intezivno gajiti kultura vina.

Jedno od najčuvenijih vina u Srbiji jesu župna vina koja se u ovom kraju spremaju od davnina i čine jedno od najpoznatijih srpskih brendova sa pretežnom proizvodnjom tamjanike i prokupca.

Foto: PrintScr youtube

Šta krije Muzej vinarstva i vinogradrstva?

Muzej vinarstva i vinogradarstva se nalazi na adresi Dr Milana Mirkovića 7. Prostor u kome je smešten muzej, nastao je još 1926. godine. U vremenu kada je današnji objekat Muzeja nastao, on je služio za procese proizvodnje vina, a tu je osnovana i Vinodeljska-voćarska škola.

Foto: PrintScr youtube

76 godina nakon izgradnje prostora, nastao je i ovaj jedinstveni muzej.

Muzej ima veliki broj izložbenih delova, od kojih je svaki nastao shodno određenom istorijskom, proizvodnom ili vinskom delu.

Sekcije muzeja pričaju priču o poljanskom dvoru, vinarskom zboru, vrionici, vinarima, istoriji vinarstva, predmetima u izložbenom hodniku i poljanama (privrednim naseljima).

Poljanski dvor obuhvata stalnu postavku predmeta koji pričaju priču o vinagradarskom radu, ljudima, vinogradima i poljanama u Župi sa kraja 19. veka.

Vinarski zbor je još jedna sala koja ima svoju postavku, gde se, kako se navodi na sajtu ovog muzeja, nalazi zbirka “Poljansko pokućstvo“, specijalna muzejska biblioteka, kao i umetnička zbirka u galerijskom prostoru.

Vrionica je nešto posebno za sve poznavaoce vina. Ovo je mesto u muzeju čija postavka pokazuje način nekadašnje prerade vina u ovom kraju.

Vinari – posebno mesto u muzeju čini prosorija u kojoj su izložena imena vinara i vinarija iz Župe. Ovaj prostor namenjen je i za degustacije vina, razgovore sa vinarima…

Kroz vekove – prostor koji je nazvan tako jer se u njemu prikazuje kroz vekove razvoj vinogradarstva u Aleksandrovačkoj župi.

Izložbeni hodnik je prostor u muzeju u kome se nalaze različiti predmeti koji su se koristili u proizvodnji vina, koji su se nalazili u vinskim podrumima. Pored predmeta tu su i slike, kao i dokumenti nekadašnjih vinogradarskih porodica.

Poljane – u muzeju pored izložbenog dela dobićete i informacije o nekadašnjim poljima, vinogradima, kućama i objektima uz njih, kao nešto što je koren ove priče i početak neizostavnog procesa proizvodnje vina – mesta na kojima nastaju njihova najpoznatija vina.

Foto: PrintScr youtube

Ovaj alekandrovački muzej svojim detaljnim izlaganjem eksponata i priča o prošlosti i sadašnjnosti jednog od najpoznatijih vinogradarskih krajeva – Župi, jedan je od najzanimljivijih i najraznovrsnijih tematskih muzeja. Njegov značaj prevazilazi samo kulturni okvir, već doseže i druge grane, pogotvo tradiciju i istoriju ovog kraja.

Aleksandrovačka župa je vekovima unazad bila poznata po gajenju vinove loze i proizvodnji vina te pored ovog muzeja, čitav koncept vinogradarstva ove opštine predstavlja jedan od njenih suštinskih oblika. Turistički potencijal ogleda se i u brojnim vinskim manifestacijama, ali i ovom naizgled lepom i stvarno sadržajnom muzeju.

Pročitajte još:

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

0 Komentari
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.