logo transparend vojvodina uzivo

Na Kamčatki ‘proradio’ vulkan Šiveluč – njegov pepeo je prekrio površinu od preko 100.000 kvadratnih kilometara

Vulkan Šiveluč na Kamčatki je deo Pacifičkog vatrenog prstena, poznatog po intenzivnoj seizmičkoj i vulkanskoj aktivnosti.

Vulkan Šiveluč, koji se nalazi na krajnjem istoku Rusije u regionu Кamčatka, eruptirao je u ponedeljak, 10. aprila. Tom prilikom je izbacio 10 kilometara visok stub pepela koji se raširio na površinu od 108.000 kvadratnih kilometara.

Vulkan je eruptirao u 6:31 časova po lokalnom vremenu, a nastali oblak se raspršio nad okolnim mestima uključujući Кljuči i Кozirevsk, gradovima koji su udaljeni više od 70 kilometara. Stručnjaci napominju da je Šiveluč jedan od najvećih i najaktivnijih vulkana na Kamčatki, koji je u poslednjih 10.000 godina imao oko 60 velikih erupcija. Poslednja velika je zabeležena 2007. godine.

Od početka erupcije ova oblast je zatvorena za letenje, a stanovnicima je savetovano da ostanu u zatvorenom prostoru. Japanska meteorološka služba je u međuvremnu otkrila da ne postoji opasnost od cunamija, dok lokalne vlasti javljaju da je pre i nakon erupcije zabeleženo nekoliko desetina potresa od kojih je najjači bio onaj zabeležen pre dva dana na 57 kilometara od Petropavlovska Kamčatskog.

„Nema osnova za brigu, to je prirodan proces. Potresi u zoni zemljotresa mogu da se dešavaju u roku od dve do tri sedmice“, kako stoji u  saopštenju lokalnih vlasti.

Vulkani na Kamčatki
Кamčatka ima klimu tundre sa nisko rastućom vegetacijom, koju karakteriše trajno smrznuto zemljište ili permafrost. Paralelno sa tim nalazi se i pod velikim uticajem jakih vetrova iz severnog Sibira i morskih struja Tihog okeana. Na njemu se nalazi oko nekoliko desetina vulkana, koji su uvršteni na listu svetske baštine Uneska. Međutim, samo 29 njih je i dalje aktivno.

 

Pročitajte još:

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.