Na današnji dan 2004. godine manastir Visoki Dečani uvršten je u listu svetske baštine UNESKO, kao peti spomenik iz Srbije i Crne Gore.
Pod zaštitom Organizacije Ujedinjenih nacija za obrazovanje, nauku i kulturu (UNESKO) Svetska baština, trenutno je dvanaest lokaliteta iz Srbije.
Manastir Visoki Dečani su najveličanstvenija zadužbina bogatog nemanjićkog duhovnog i graditeljskog nasleđa. Uz Bistricu, pod strmim obroncima Prokletija Dečane je osnovao Sveti kralj Stefan Dečanski.
Manastir Visoki Dečani je zadužbina kralja Stefana III Dečanskog i cara Dušana. Gradnja je završena 1335. godine, a freske su završene oko 1350. godine. Manastir je posvećen Hristu Pantokratoru i Vaznesenju Gospodnjem – Spasovdanu.
Dečanska crkva je najznačajnija, najveća i najviša sačuvana građevina srednjovekovne Srbije. Sazidana je od skupocenih građevinskih materijala i u svakom smislu opravdava epitet „Visoki“. Impozantna kupola dostiže visinu od čak 28 metara.
O Dečanima brine bratstvo od 25 mladih monaha, izuzetno obrazovanih koji govore nekoliko jezika i odlično se služe informaciono-komunikacionim tehnologijama. Veoma su posvećeni širenju informacija o samom manastiru i njegovim vrednostima putem interneta.
Atmosferu manastira koga vekovima čuva njegov osnivač kralj Stefan Dečanski, koji se odupreo i pokušaju Turaka da ga pretvore u džamiju, ali i pokušajima granatiranja 1999. godine je nešto što bi svako trebalo da oseti i doživi.
U Visokim Dečanima nalazi se veliki broj fresaka izuzetne lepote i istorijske vrednosti. Otac Srđan kaže da ih ima više od hiljadu. Možete provesti dane posmatrajući ih i proučavajući ih. Neke od njih su relikvije jedine takve vrste u svetu. Jedna od takvih je i jedina freska na svetu na kojoj Isus Hrist ima u ruci mač umesto knjige.
“U metohijskom manastiru Visoki Dečani nalazi se jedina freska na svetu na kojoj Isus Svedržitelj ima u ruci mač umesto knjige. Desnica Božjeg Sina, koliko je poznato, nikada nije držala oružje, već je vazda na mir pozivala. Osnovna namera dečanskog živopisa bila je da islikana svetlost pisma zrači mudrost božanskih poruka. Onda su, u nesrećnim događajima u Srbiji, zavladala čudna zbivanja i nebeski znak opomene ukazao se na zidu manastira posvećenog Hristu Pantokratoru. Postoji jedna legenda koja tumači čas u kojem se knjiga, simbol reči, pretvorila u mač, simbol sile. Freska Isusa Hrista sa isukanim mačem znači da on razdvaja dobro od zla. Jedinstvena je po tome što jedina na svetu prikazuje Isusa Svedržitelja kao svojevrsng ratnika”, objasnio je otac Srđan.
Više od hiljadu srpsko-vizantijskih fresaka, sa oko deset hiljada likova, sa podrobno prikazanom istorijom hrišćanstva, čini unutrašnjost dečanskog sabornog hrama posvećenog Hristovom vaznesenju svojevrsnom galerijom iz koje progovara iskustvo čitave kasnovizantijske umetnosti. Takođe, posebno su značajni portreti Nemanjića, kao i čuveni prikaz njihove loze koji se nalazi na istočnom zidu, te paraklisi posvećeni Svetom Nikolaju i Svetom Dimitriju.
Freska “Loza Nemanjića” nalazi se u manastiru Visoki Dečani, u manastirskoj crkvi Hrista Pantokratora. Nastala je 1346. ili 1347. godine, a u XV veku doživela je značajnu restauraciju.
Smatra se jednom od najznačajnijih freski srpskog srednjovekovnog slikarstva.
“Pored najstarijih i najlepših ikona na ikonostasu, u dečanskoj riznici se nalazi velika i značajna zbirka ikona, najvažnija i najbogatija među manastirskim riznicama u Srbiji. Zahvaljujući okolnosti da Visoki Dečani nisu nikada napuštani, da dečanska crkva nije gorela niti ostajala bez krova, kakav je slučaj sa bezmalo svim većim srpskim manastirima, ovde je sačuvana najznačajnija zbirka drvenih predmeta, počev od 14. pa sve do 17. veka. Jedino ovde možete videti i ikone na drvetu iz 13. veka”, nabraja otac Srđan.
Još dodaje da su mošti Stefana Dečanskog jedine mošti srpskih kraljeva koje se čuvaju na Kosmetu.
Kivot sa moštima Svetog kralja Stefana Dečanskog otvara se svakog četvrka kako bi vernici mogli da ih celivaju. Mi smo imali posebnu čast i blagoslov, prilikom posete Kosmetu, da nam otac Petar otvori kivot uprkos tome što smo u Dečanima bili u subotu.
Ovaj manastir čuvaju vojnici KFOR-a, a odnedavno to su vojnici iz Hrvatske i Albanije.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.