Ministarstvo zaštite životne sredine rešava problem divljih deponija širom Srbije

SRBIJA – Ministarstvo zaštite životne sredine poslednjih godina ostvarilo je značajan napredak u rešavanju ekoloških izazova širom Srbije, uloživši ogromna sredstva u projekte čišćenja divljih deponija i unapređenje životne sredine.

Akcija čišćenja divljih deponija, sprovedena je uz podršku Ministarstva zaštite životne sredine u raznim gradovima i opštinama, kao što su Subotica, Novi Sad, Čačak, Vršac, Zrenjanin, opštine Ćuprija, Gornji Milanovac, Sokobanja, Tutin, Bela Crkva, Žitište, Lebane, Vladimirci, Plandište, Kula…

Foto: Ministarstvo za zaštitu životne sredine

„Ministarstvo nastavlja sa uklanjanjem divljih deponija. Na ovaj način, zajedno sa lokalnim samoupravama, borimo se za čistiju životnu sredinu svih građana, što je strateški cilj Ministarstva i Vlade Republike Srbije. Uklonili smo 730 divljih deponija, od oko 3.500 koliko se procenjuje da ih ima u Srbiji, a potpisali smo ugovore za čišćenje više od 170 ovakvih lokacija u 30 lokalnih samouprava. Ministarstvo je opredelilo 80 miliona dinara, čime će se pokriti 80% troškova, dok ostalih 20 procenata obezbeđuju gradovi i opštine. Mi ćemo obilaziti ove lokacije, da bismo se uverili kako teku radovi i koliko će naša zemlja čistije i lepše izgledati nakon njih“, izjavila je ministarka Vujović.

Ministarka zaštite životne sredine Irena Vujović ističe da divlje deponije predstavljaju jedan od najvećih ekoloških problema u Srbiji i da država zajedno sa lokalnim samoupravama aktivno radi na njegovom rešavanju.

Foto: Ministarstvo zaštite životne sredine

– Neodgovorno i neadekvatno odlaganje otpada utiče na zagađenje vazduha, vode i zemljišta i stoga je izuzetno važno da podižemo svest građana da jedino zajedno možemo da se izborimo sa ovim velikim problemom. Ministarstvo će nastaviti da odvaja sredstva za ovu namenu kako bismo unapredili životnu sredinu, popravili kvalitet života i osigurali čistiju budućnost za naredne generacije – rekla je Vujović.

Uz pomoć ministarstva najpre je zatvorena, a potom i uređena nesanitarna deponija u Rumi. Prva faza radova koja je u toku procenjuje se na oko 300 miliona dinara i trajaće do kraja godine.

Grad Zrenjanin uz podršku Ministarstva, rešava sanacije nesanitarne deponije, ukupna vrednost radova je 253 miliona dinara, od čega je Ministarstvo za zaštitu životne sredine izdvojilo blizu 203 miliona dinara. Budžetski fond Grada Zrenjanina za zaštitu životne sredine iznosi preko milijardu dinara i čini 15 odsto od ukupnog budžeta.

Nesanitarna deponija “Osaonica” u Trsteniku je sanirana i rekultivisiana, a komunalni otpad se na ovoj lokaciji sada odlaže u skladu sa standardima, kaže ministarka zaštite životne sredine, Irena Vujović, i dodaje da je vrednost ove investicije 77 miliona dolara, a da je novac obezbedilo Ministarstvo zaštite životne sredine.

 

Прикажи ову објаву у апликацији Instagram

Објава коју дели Irena Vujović (@irenavujovic.official)

Najveći ekološki problem opštine Požega, nesanitarna deponija na sedam hektara u Godoviku, pored reke Đetinja, rešava se posle više decenija. Ministarstvo zaštite životne sredine dodelilo je opštini Požega sredstva na Javnom konkursu za sufinansiranje realizacije projekta sanacije i rekultivacije deponije. U prvoj fazi radova na saniranju deponije u Požegi, rade se pripremni radovi i ubrzano otplinjavanje. Nakon toga, pristupiće se radovima na preraspodeli masa, to jest formiranju nove kasete otpada sa stabilnim kosinama i formiranju pristupnog puta na telu deponije te izvođenju radova na izgradnji obodnog kanala i sistema za prikupljanje procedne vode. Ono što je takođe važno jeste to što će se čišćenjem i saniranjem ove deponije, očuvati i reku Đetinja, koja je posle svake veće kiše bila zatrpana smećem jer je povlačila otpad sa deponije.

Foto: Ministarstvo za zaštitu životne sredine

Sanacija i rekultivacija deponije „Prelići“, koja se prostirala na 12 hektara, urađena je po svetskim standardima, a time je rešen i višedecenijski problem građana Čačka. Vujović je istakla da su Vlada Srbije, Ministarstvo zaštite životne sredine i lokalna samouprava zajedno uložili skoro 200 miliona dinara u sanaciju smetlišta, na kojem su se radovi izvodili u fazama.

Takođe, treba napomenuti da je Ministarki zaštite životne sredine Ireni Vujović, na svečanosti povodom obeležavanja Dana opštine, uručeni ključ grada i priznanje „Počasni građanin opštine Ruma“ za podršku i pomoć u zaštiti životne sredine na teritoriji ove opštini.

Foto: Ministarstvo zaštite životne sredine

Ovo su samo neka od ulaganja Ministarstva za zaštitu životne sredine u sanaciju divljih deponija širom Srbije, koje jasno ukazuje na posvećenost očuvanju životne sredine i unapređenju kvaliteta života građana, postavljajući temelje za čistu, zdravu i održivu budućnost.

Pročitajte još:

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.