BEOGRAD – Ministar spoljnih poslova Izraela Eli Koen danas je obišao Memorijalni centar “Staro sajmište” i tom prilikom položio venac kod Spomenika žrtvama genocida u Drugom svetskom ratu.
U ime Ministarstva spoljnih poslova Srbije, venac je položila v.d. pomoćnika ministra za bilateralnu saradnju, ambasadorka Irena Šarac, a vence su položili i predsednik Saveza jevrejskih opština Srbije Aleksandar Albahari kao i predsednik Jevrejske opštine Beograd Aron Fuks. Šef izraelske diplomatije je rekao da Staro sajmište ima ogroman značaj, kao simbol sećanja i istrajnosti, kao svedočanstvo snage ljudskog duha i kao simbol pobede nad beznađem. “Sajmište nas podseća koliko je važno da nikada ne zaboravimo i ne dozvolimo da se istoija ponovi. Na ovom svetom mestu čuvamo uspomenu na hiljade Jevreja, Srba i Roma koji su doživeli nepojmljive užase i podneli najveću žrtvu”, rekao je Koen. Istorije Srbije i Izrarela povezane su na mnogo načina, naveo je izraelski ministar i dodao da su obeležene ogromnim stradanjem, ali i istrajnošću.
“U najmračnijim danima Holokausta, Srbi i Jevreji bili su zajedno, suočeni sa nezamislivim progonima, žrtve najbrutalnijih sila zla. Polažući danas venac kao ministar spoljnih poslova Izraela, činim to i u čast dubokih veza naša dva naroda. Stojimo, rame uz rame, vezani zajedničkom prošlošću, posvećeni stvaranju bolje budućnosti”, rekao je Kohen. Direktorka Memorijalnog centra “Staro sajmište”, ambasadorka Krinka Vidaković Petrov rekla je da su bliskost i prijateljstvo vezali srpski i jevrejski narod davno, a njihova tragična sudbina na ovim prostorima za vreme Drugog svetskog rata vezala ih je još dublje u stradanju onda, kao i pamćenju danas.
“Danas zajedno odajemo počast žrtvama genocida i Holokausta Srbima, Jevrejima i Romima, a posebno žrtvima logora Gestapoa na Starom sajmištu. Nakon rasparčavanja Jugoslavije u više okupacionih zona 1941. godine ovo mesto bilo je pod okupacijom NDH, a nemačke nacističke okupacione vlasti u Srbiji pretvorili su predratno sajmište u logor Gestapoa”, rekla je Petrov. Ona je rekla da je to bio najveći nacistički logor u Srbiji, kako po broju zatočenika njih 40.000, tako i po broju žrtava – 17.000. “Na ovom mestu bili su najpre zatočeni naši sugrađani Jevreji koji su u roku od nekoliko meseci ubijeni upotrebom dušegubke – mobilne gasne komore, te su okupacione vlasti javile centrali u Berlinu, već leta 1942. godine da je konačno rešenje u Srbiji sprovedeno. Posle toga u ovom logoru stradali su većinom Srbi, veliki broj njih deportovan je na sajmište iz NDH, ostali iz Srbije, zatim srpski Romi, kao i mnogobrojni građani kojima je život oduzet zato što su se suprotstavljali okupaciji, nacizmu i fašizmu, a pre svega zato što su nepokolebljivo verovali u osnovno ljudsko pravo, a to je pravo na život i na slobodu”, rekla je Petrov.
Ona je rekla da Memorijalni centar Staro sajmište, čiji je osnivač Vlada Srbije, čini sve da se stradanje žrtava dokumentuje, a da se sećanje na njih osnaži, širi i projektuje u budućnost prema novim pokoljenjima. “Neka je večno sećanje na ove žrtve, slava im!”, rekla je Petrov. Nakon polaganja venaca delegacija izraelskog ministra i ministar obišli su Centralnu kulu Memorijalnog centra, gde ih je direktorka Petrov upoznala sa rezultatima rekonstrukcije kule.
Skupština Srbije je u februaru 2020. godine usvojila Zakon o Memorijalnom centru “Staro sajmište”, a izgradnja je počela prošle godine u julu. Memorijalni centar „Staro sajmište“ zajednički je projekat Ministarstva za kulturu i informisanje i Grada Beograda, a osnovan je kao ustanova posvećena kulturi sećanja na žrtve i istorijske događaje koji su se desili na prostoru današnjeg Starog sajmišta. Prema Zakonu predviđene su dve muzejske celine, od kojih će jedna biti posvećena prvoj fazi logora „Jevrejskom logoru Zemun“, a druga „Prihvatnom logoru Zemun“ u kojem su većinu činili Srbi. U Centralnoj kuli nakon rekonstrukcije planirano je da budu smeštene kancelarije Memorijalnog centra „Staro sajmište“, kao i poseban prostor za izložbe sa edukacionom namenom.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.