23. oktobar: Dan kada je u Novi Sad stigla sloboda nakon krvave okupacije

NOVI SAD – Na današnji dan, davne 1944. godine, partizanske jedinice  ušle su u Novi Sad i stavile tačku na fašističku okupaciju.

Tog 23. oktobra, posle tri i po godine teške i krvave okupacije, u Novi Sad su ušle jedinice Narodnooslobodilačke vojske Jugoslavije, a ubrzo i trupe Crvene Armije.

Nakon „Beogradske operacije“ koja je završena 20. oktobra, jedinice NOVJ i Crvene armije, nastavile su nastupanje ka Mađarskoj.

Novi Sad je tog dana dočekao slobodu sa razorenom industrijom i mostovima, bez struje, vode, kanalizacije i sa trećinom stanovnika manje nego pre rata… Na raznim stratištima stradalo je više od 5.000 Novosađana, dok je više od 20.000 ljudi proterano iz grada i okoline.

Agonija Novog Sada počela je 6. aprila 1941. godine, kada su nemačke bombe pale na grad, zlosutno najavljujući teška i sumorna vremena koja su usledila.

Prve okupatorske trupe nakon nekoliko dana ulaze u grad. Svoju surovost iskazuju streljajući više od 500 Novosađana. Ubrzo su iz grada i okoline proterani brojni Srbi, mahom oni koji su se tu nastanili nakon 1918. godine.

Jedno od najvećih mučilišta Novosađana, nalazilo se u današnjoj zgradi vojne komande u Dunavskoj ulici.

Foto: nsuzivo.rs/Pavle Pejić

Najkrvaviji period grada nastupio je u januaru 1942. godine kada su mađarski fašisti ubili na hiljade ljudi, većinom Srba, u južnoj Bačkoj, a potom ih bacili u ledene vode Dunava i Tise. Tada je smo u Novom Sadu pobijeno više od 2.000 ljudi, uglavnom Srba, ali i Jevreja. Ova tragedija ostala je upamćena kao „Novosadska racija“.

Holokaust nad novosadskim Jevrejima

Svu mržnju i nečovečnost fašističkih okupatora osetila je na svojoj koži jevrejska zajednica Novog Sada. U gradu je pre rata živela brojna jevrejska populacija od nešto više od 4.000 ljudi. Novosadski Jevreji bili su ugledni trgovci, zanatlije, činovnici. Jevreji su pre rata imali čak i svoj fudbalski klub Makabi.

Foto: Deportacija preostalih Jevreja u Aušvic; printscreen/facebook

Jevreji su sistematski uništavani tokom cele okupacije. Veliki broj stradao je u Novosadskoj raciji, da bi preostali na proleće 1944. godine bili potrpani u vozove i odvedeni u fabriku smrti Aušvic, iz koje se nikada nisu vratili…

Od 4.000 novosadskih Jevreja, 23. oktobar i oslobođenje grad dočekala je tek nekolicina…

Novi Sad je kao i Beograd i mnogi drugi srpski gradovi, bombardovan dva puta. Prvi put od Nemaca a drugi put od saveznika!

Nemci u kasno poslepodne 22. oktobra, ruše most na Dunavu, kada iz grada beže poslednji okupatorski vojnici. U rano jutro 23. oktobra, u grad ulaze borci Novosadskog partizanskog odreda, koje dočekuje masa građana. Tada je na Gradsku kuću postavljena jugoslovenska zastava, koja je simbolično označila kraj okupacije.

Foto: MuzejVojvodine

Istog dana sa desne obale Dunava, tačnije iz Petrovaradina i sa tvrđave, borci 8. Vojvođanske brigade proteruju ostatke Domobrana i Ustaša.

Zbog ogromnih žrtava i stradanja koje je pretrpeo, 1975. godine Novi Sad dobija orden „Narodnog heroja“ i titulu „Grad heroj“.

Pročitajte još:

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.