Međunarodni dan žena na selu: Zaokružen ciklus poseta svim udruženjima

SRBIJA – Međunarodni dan žena na selu, posvećen prepoznavanju i podizanju svesti o važnoj ulozi žena u ruralnim područjima širom sveta, obeležava se svakog 15. oktobra. Ovaj dan takođe, naglašava izazove sa kojima se suočavaju žene na selu i čiji opstanak često zavisi od prirodnih resursa i poljoprivrede. 

Žene na selu čine više od četvrtine svetske populacije, a u zemljama u razvoju, one predstavljaju gotovo 43% ukupne radne snage u poljoprivredi. One nisu samo ključni akteri u proizvodnji hrane, već i u njenoj preradi, pripremi, distribuciji, i obezbeđivanju ishrane u domaćinstvima i zajednicama. Ovo je posebno značajno jer su bezbednost hrane i smanjenje gladi prioriteti globalnog razvoja.

Međunarodni dan žena na selu je značajan jer podiže se svest o neophodnosti osnaživanja žena na selu, pružajući im podršku u ostvarivanju prava, boljim uslovima života i ravnopravnom učešću u ekonomskim i društvenim procesima.  Datum je ustanovljen od strane Generalne skupštine Ujedinjenih nacija 2007. godine, prepoznajući “kritičnu ulogu i doprinos seoskih žena u unapređenju poljoprivrednog i ruralnog razvoja, poboljšanju bezbednosti hrane i smanjenju siromaštva”.

Foto: ombudsmanapv.org

Posetom Srpskom Itebeju u opštini Žitište gde su se pokrajinski zaštitnik građana-ombudsman i zamenik za ravnopravnost polova sastale sa predstavnicama Kluba žena „Vredne ruke“ iz Srpskog Itebeja, UŽ „Međanke“ iz Međe i UŽ „Banaćanke“ iz Torka zaokružen je ciklus poseta udruženjima žena na selu koje je Pokrajinski ombudsman realizovao tokom 2023. godine, a u susret 15.oktobru, Međunarodnom danu žena na selu.

Ove posete nastavak su prakse iz prethodnih godina čiji je cilj unapređivanje položaja udruženja žena na selu i povećanje vidljivosti njihovog rada, stvaralaštva i postignuća jer ova udruženja imaju veliki značaj za ekonomsko osnaživanje žena i doprinos lokalnom razvoju. Da bi se položaj žena na selu dodatno unapredio, prvi korak ka ekonomskom osnaživanju je njihovo povezivanje i umrežavanje kroz ženska udruženja, a zatim i edukacije.

Srpsko selo je jedan od društveno i prirodno najraznovrsnijih prostora u Evropi, pa je zato upravljanje njegovim razvojem veoma kompleksno. Informisanjem o aktivnostima, merama i instrumentima podrške koji postoje na lokalnom, pokrajinskom i republičkom nivou kojim se podstiče žensko preduzetništvo, vredno prirodno i kulturno nasleđe koje je i pored svih nedaća sačuvano, predstavlja veliki potencijal za razvoj.

Pročitajte još:

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.