Ugovori za devet lokalnih samouprava za projekte unapređenja rodne ravnopravnosti

SRBIJA – Ugovori za realizaciju programa usmerenih ka unapređenju rodne ravnopravnosti na lokalnom nivou uručeni su danas predstavnicima devet lokalnih samouprava u Srbiji u Vladi Srbije, a vrednost projekata je 4.345.400 dinara.

Koordinaciono telo za rodnu ravnopravnost saopštilo je da je u saradnji sa agencijom Ujedinjenih nacija za rodnu ravnopravnost i osnaživanje žena (UN Women), a uz finansijsku podršku Evropske unije, u okviru projekta Ključni koraci ka rodnoj ravnopravnosti u Srbiji, faza 2, dodelilo bespovratna sredstva zainteresovanim lokalnim samoupravama za unapređenje rodne ravnopravnosti.

Ugovori su uručeni predstavnicima Kruševaca, Zaječara, Užica i opština Bačka Palanka, Despotovac, Petrovac na Mlavi, Trstenik, Aleksinac i Knić, jer su pokazale spremnost i prepoznale značaj uključivanja rodne perspektive u svoje planove rada.

Uz ovaj vid podrške, lokalne samouprave i mehanizmi za rodnu ravnopravnost će svojim radom i zalaganjem doprineti unapređenju rodne ravnopravnosti i poboljšanju položaja žena u lokalnim zajednicama, navedeno je u saopštenju.

Posebna savetnica potpredsednice vlade, ministarke kulture i predsednice Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost Gordana Predić rekla je da je za Vladu Srbije rodna ravnopravnost jedna od prioritetnih oblasti.

„Posvećeno radimo kako na jačanju normativnog okvira, tako i na pružanju podrške gradovima i opštinama koje su prepoznale da su politike jednakih mogućnosti ključ za dalji napredak društva. Ne možemo govoriti o unapređenju rodne ravnopravnosti i boljem položaju žena ukoliko politike koje donosimo na republičkom nivou ne prenesemo na lokalni nivo“, rekla je Predić nakon uručenja ugovora.

Navela je da lokalne samouprave, u okviru svojih nadležnosti moraju da osiguraju sprovođenje zakona i nacionalnih strategija na lokalnom nivou i da je država na tom putu, a u saradnji sa međunarodnim partnerima tu da pomogne.

Predić je dodala da je donošenjem Zakona o rodnoj ravnopravnosti obaveza svake lokalne samouprave da formira lokalne mehanizme za rodnu ravnopravnost, jer samo na taj način možemo da očekujemo efikasniju implementaciju zakonodavnog i strateškog plana.

„Kroz prvu fazu projekta „Ključni koraci ka rodnoj ravnopravnosti“ sa 10 miliona dinara podržali smo 20 lokalnih samouprava u sprovođenju aktivnosti iz lokalnih akcionih planova za rodnu ravnopravnost, sa fokusom prevashodno na poboljšanju položaja žena na tržištu rada, ženskom preduzetništvu i ekonomskom osnaživanju žena na selu, kao i na promociji i primeni Evropske povelje o rodnoj ravnopravnosti na lokalnom nivou. Dobre prakse smo nastavili i kroz drugu fazu projekta“, rekla je Predić.

Dodala je da je vrednost projekata koje će devet lokalnih samouprava sprovesti 4.345.400 dinara.

„Podržaćemo izradu lokalnih akcionih planova tamo gde nedostaju, a posebno mi je drago što će žene sa sela u ovim opštinama i gradovima dobiti priliku da se osnaže i spremnije izađu na tržište rada, jer će imati priliku da nauče kako da razviju biznis plan, kako da unovče svoje znanje i plasiraju proizvode, kako da povećaju proizvodnju i zaposle druge žene“, istakla je Predić.

Zamenica šefa Delegacije EU u Srbiji Plamena Halačeva rekla je da današnjom dodelom ugovora za novih devet opština sada ima ukupno 39 lokalnih samouprava koje aktivno učestvuju u Programu za rodnu ravnopravnost.

„Brojne su akcije koje EU podržava da se osnaže žene u Srbiji i unaprede njihova prava, ali čvrsto verujem da ono što pravi razliku jesu lokalni mehanizmi, koji su najbliži zajednici. Vidim komplementarnost ove akcije sa svim programima i aktivnostima usmerenim na unapređenje ženskih prava u Srbiji i na to da ceo region bude pravedniji i rodno ravnopravniji. EU će nastaviti da podržava vlasti na republičkom i lokalnom nivou, kao i sve druge zagovornike rodne ravnopravnosti“, rekla je Halačeva.

Direktorka UN Women u Srbiji Milana Rikanović naglasila je da je veoma važno da se na unapređenju rodne ravnopravnosti radi na lokalu.

„Izuzetno je važno što je fokus na ekonomskom osnaživanju žena jer samo sa ženama i muškarcima koji imaju jednak i ravnopravan pristup uslugama, pravima, kao i donošenju odluka možemo ostvariti društvo koje je ravnopravno“, rekla je Rikanović.

Predsednik opštine Petrovac na Mlavi Duško Nedinić rekao je da je pitanje rodne ravnopravnosti značajno za sve lokalne samouprave u Srbiji i naglasio da ta opština može da se pohvali time što najveći broj rukovodioca čine žene, navedeno je u saopštenju.

Pročitajte još:

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.