Mask revidira plan finansiranja Tvitera

SAN FRANCISKO – Izvršni direktor Tesle, Elon Mask, revidirao je u sredu plan finansiranja za njegovu predloženu kupovinu Tvitera vredan 44 milijarde dolara, što je izazvalo nadu investitora da nepredvidivi milijarder i dalje namerava da izvede posao izazvan turbulencijama na tržištu i Maskovom neobjašnjivom zabrinutošću zbog broja lažnih naloga na Tviteru.

Vest je zasenila Tviterov redovno zakazani godišnji sastanak akcionara ranije u sredu. Akcionari se nisu direktno obratili Maskovom dogovoru – to glasanje će biti zakazano za još neodređeni budući datum, ako se dogovor nastavi. Akcije Tvitera su skočile za 5,5% na 39,22 dolara, nadovezujući se na rast od 3,9% tokom redovnog trgovanja.

Promene u finansiranju navedene u regulatornom podnesku umanjile bi 6,25 milijardi dolara iz kreditnog paketa koji je Mask prethodno pripremio za otkup Tvitera. To znači da će Musk morati da prikupi tu sumu u obavezivanju akcija umesto duga. To bi udeo u kapitalu – to jest baziran na akcijama – doneo deo posla na 33,5 milijardi dolara, u odnosu na 27,25 milijardi dolara.

U podnesku Komisiji za hartije od vrednosti i berze nije bilo mnogo detalja o tome gde će Mask dobiti dodatni kapital, ali je naglasio da još uvek pokušava da ubedi svog prijatelja i bivšeg izvršnog direktora Tvitera Džeka Dorsija — koji podržava otkup — da ubaci svoje zalihe u finansijski paket.

Dorsi, takođe suosnivač Tvitera, poseduje udeo od 2,4% koji trenutno vredi oko 700 miliona dolara, na osnovu zaključne cene akcija kompanije u sredu, prema FactSet Research-u. Mask poseduje skoro 9,6% udela u vrednosti od 2,7 milijardi dolara.

Sreda je takođe bila Dorsijev poslednji dan kao člana odbora Tvitera, datum ustanovljen kada je podneo ostavku na mesto generalnog direktora prošlog novembra.

Detalji finansijskog paketa nisu bili toliko značajni za investitore kao vest da Mask očigledno još uvek planira da završi otkup Tvitera. Ozbiljne sumnje u Maskovu odlučnost nadvijaju se nad sporazumom otkako je najavio da ga stavlja „na čekanje“ – nešto što stručnjaci kažu da on zaista ne može jednostrano – dok Tviter ne pruži javni dokaz koji podržava svoje tvrdnje da je manje od 5% lažnih naloga koje pokreću botovi za neželjenu poštu.

Čak i pod pretpostavkom da se rast cene akcija nastavi u redovnom trgovanju u četvrtak, Tviter je i dalje ispod 54,20 dolara po akciji koju je Mask pristao da plati pre samo mesec dana.

Foto:unsplash.com

Analitičar Vedbush Securities Den Ajvs rekao je da uporni jaz između Maskove ponude i cene akcija Tvitera ukazuje na to da većina investitora i dalje veruje da će milijarder odustati od ugovora osim ako kompanija ne pristane na nižu cenu. Tviterov odbor je do sada insistirao da to neće učiniti.

Ranije ove nedelje, Ajvs je procenio da postoji šansa od 60 odsto da će Mask poništiti Tviter dogovor i platiti naknadu od milijardu dolara, rizikujući potencijalnu tužbu kompanije. S obzirom da Mask sada pokušava da obezbedi novi finansijski paket, Ajvs veruje da postoji 50-50 šanse da se dogovor dogodi, ali samo ako je odbor Tvitera spreman da proda za znatno nižu cenu od dogovorene. „Mask ovde štiti svoje opklade, ali veliki slon u sobi ostaje“, rekao je Ajvs.

Tviter se u sredu suočio sa još jednom potencijalnom glavoboljom tako što je pristao na kaznu od 150 miliona dolara kako bi rešio optužbe da je prekršio privatnost svojih korisnika kako bi pomogao u prodaji reklama od 2013. do 2019. u slučaju koji su pokrenuli Ministarstvo pravde SAD i Federalna trgovinska komisija.

Ranije na sastanku akcionara, izvršni direktor Parag Agraval je unapred izjavio da izvršni direktori neće odgovarati ni na jedno pitanje u vezi sa Maskovim ponudama. Čak je i pitanje jednog akcionara koji je pitao šta će se desiti sa njegovim akcijama ako neko kupi Tviter i uzme ga u privatno, oboreno. (Ako se to dogodi, akcionaru bi bila isplaćena ugovorena kupoprodajna cena za svaku akciju i akcija bi bila delistirana).

Mask se nije pridružio sastanku, iako je mogao, budući da je jedan od najvećih akcionara Tvitera.

Ali drama oko njegove ponude – koju je kreirao sam Mask – pretila je da se prelije u raspravu u sredu. Akcionari koji su iznosili predloge za glasanje često su se pozivali na njegovo ime. Jedan predlog, koji je dao Zajednički penzioni fond države Njujork, tražio je izveštaj o politici i procedurama Tvitera u vezi sa političkim doprinosima korišćenjem korporativnih fondova. Usvojeno je na preliminarnom glasanju.

Dva predloga konzervativno orijentisanih grupa nisu uspela da sakupe dovoljno glasova da prođu. Jedan je pozvao na reviziju „uticaja kompanije na građanska prava i nediskriminaciju“ i nazvao „programe protiv rasizma koji nastoje da uspostave „rasnu/društvenu jednakost“ kao „sami duboko rasistički“. Drugi je tražio više informacija o lobističkim aktivnostima kompanije.

Nekoliko predloga govorilo je o dubokom egzistencijalnom sukobu koji se dešava među korisnicima, zaposlenima, akcionarima i zaposlenima Tvitera. Dok su akcionari sa jedne strane kritikovali kompaniju zbog onoga što smatraju previše liberalnom politikom i pristrasnošću prema konzervativcima (za šta ne postoje pouzdani dokazi), drugi su rekli da kompanija ne uspeva da zaštiti korisnike od uznemiravanja, zloupotrebe i dezinformacija.

Pročitajte još:

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.