Malinina muva (Lasioptera rubi) se osim u zasadima maline često javlja i u zasadima kupine.
Štetu pričinjavaju larve koje se ubušuju u izdanke, i hraneći se prekidaju sprovodne sudove zbog čega se izdanci slabije razvijaju i lako lome. Nastala oštećenja mogu uticati na smanjenja prinosa i kvalitet sadnica.
Odrasli insekti Lasioptera rubi su svetlo smeđe boje, pokriveni crnim ljuspicama, dužine oko 2 mm. Na gornjoj ivici krila imaju srebrnasto pravougaono polje. Jaja su narandžaste boje, položena u grupama u donjem delu izdanaka. Larva je crvolika, narandžaste boje.
Razvija jednu generaciju godišnje. Prezimljava u stadijumu odrasle larve u galama na izbojcima maline i kupine. Imaga se javljaju od maja do avgusta, kada i ženke polažu jaja na mlade izbojke. Ispiljene larve prodiru kroz epidermis, ubušuju se pod koru, a potom prodiru u izdanak biljke domaćina. Larve tokom ishrane luče sekret koji izaziva intenzivnu deobu ćelija, što prouzrokuje nastajanje gala različitog oblika i veličine. Nastale gale se često mogu zameniti sa oštećenjima nastalim usled mraza, a takođe predstavljaju pogodna mesta za naseljavanje fitopatogenih mikroorganizama koji ubrzavaju sušenje izbojaka.
U cilju suzbijanje ove štetočine, potrebno je tokom jeseni ili na proleće pre pojave insekata ukloniti sve izbojke sa simptomima (galama), izneti ih iz zasada i spaliti. Takođe je potrebno uništavati divlju kupinu oko parcela kako bi se smanjila brojnost populacije u sledećoj godini. Ukoliko je u zasadu prisutna masovna pojava malinine muve ili je tokom predhodne godine povećana brojnost, mogu se primeniti hemijske mere zaštite. S obzirom na to da se imaga pojavljuju od maja, insekticide treba primeniti pred početak cvetanja, nanoseći ih pri dnu izdanaka, da bi se suzbili insekti po pojavi u proleće. Tretman treba izvršiti preparatima na bazi deltametrina, alfa-cipermetrina, lambda-cihalotrina.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.